Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİ ŞARKILARI EN ÇOK DİNLENENLER LİSTESİNDE

Yeni şarkıları en çok dinlenenler listesinde
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
17.05.2014 - 11:00 | Son Güncelleme:

‘Elden Yar Olmaz’ şarkısıyla tanıdığımız Hazal ile keyifli bir röportaj…

90’lı yılların önemli yorumcularından Hazal, yıllar sonra ‘Aşktan Bıçak’ albümü ile sevenleriyle yeniden buluştu. www.hayatmuzik.com blogunun sahibi Ahmet Erten, ünlü şarkıcı ile yeni albümü ve albümden beklentileri üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdi.

“ONNO TUNÇ YAŞASAYDI, BU ALBÜMDE NEYİ HEDEFLEDİĞİMİZİ ÇOK İYİ ANLARDI”

Elden Yar Olmaz şarkısıyla tanıdığımız Hazal ile keyifli bir röportaj…

Uzun bir aradan sonra yeni albümünüz ‘Aşktan Bıçak’ı yayımladınız. Bu kadar uzun aralar vermek sizin tercihiniz mi yoksa piyasa koşulları mıdır?

Öncelikli olarak piyasa koşulları diyebilirim; uzun zamandır yapımcı firmaların çok nadir yatırım yaptığı, sponsor bir firma olmadan kıpırdayamadığımız günlerdeyiz. Ayrıca duygu ve düşünce birikimi yapmak, hayattan beslenmek için de makul bir süre ara vermek mantıklı bana göre.

Albümde Günay Çoban, Dost Bilen Kırım gibi isimler yer alıyor. Müzisyen kadrosunu nasıl oluşturdunuz? Albüm hazırlık sürecinden bahseder misiniz?

Prodüktörüm Ahmet Güngörmüş elimizdeki repertuvarı bir mücevher gibi işledi. Rahmetli Onno Tunç yaşasaydı bu albümde neyi hedeflediğimizi çok iyi anlardı diyor. Hem şarkıların melodik yapısı hem de düzenlemeler, Türk Pop Müziği tamlamasını tam olarak karşılıyor. Kısacası Batı Müziği öğeleri barındırmakla beraber, Türk Müziği’nin makamsal yapısı ve Türk Müziği enstrümanları ön planda. Fazlasıyla bizden, hepimizin ortak duygularını ifade eden bir albüm oldu.

Dost Bilen Kırım’la 10 yıldan beri üretim aşamasında ve sahnede birlikte çalışıyoruz. Fono Müzik’le yollarımız kesişene kadar nasıl bir albüm yapmamız gerektiğine dair çok kafa yorduk. Albümdeki şarkıları bir sürü şarkı arasından seçtik. ‘Kutup Yıldızım, Nerelerdeydin, Sayende’ gibi albüme müthiş bir enerji katan bu şarkılarla, Hazal sadece slow şarkıların yorumcusudur yanılgısını ortadan kaldırırken, ‘Kırık’la epey bir derine indik. Aştan Bıçak şarkısının melodik yapısının Günay Çoban’ın duygulu kalemiyle çok iyi örtüşeceğini düşündük, besteyi Günay’a yolladık ve muhteşem sözler çıktı ortaya.

İzi Kalır isimli şarkımızın bestesi Yunan’lı müzisyen ve prodüktör Tasos Panagis’e ait. Dost, bu şarkıyı keşfettiği zaman “Senin sesine yakışacak müthiş bir hit buldum, hemen söz yazıyorum” dedi ve bir saat içinde ‘İzi kalır’ ortaya çıktı. Konservatuvardan arkadaşımız Alper Çam ve Burçak Durak ortak çalışması ‘Güvercinler Uçabiliyor mu?’, hala iyileştiremediğiz toplumsal bir yaraya dikkat çekiyor; kadına karşı şiddet! Umarım bu şarkı, bu sorununu gizleyen ya da açıktan yaşayan tüm hemcinslerimin seslerini duyurmasına vesile olur.

İlk albümümdeki hit şarkılardan olan ‘Elden Yar Olmaz’ın yanı sıra ‘Aşk Her Şeye Hakim’ ve ‘Gecemin Düşü’ isimli şarkılarıyla Kerime Abidik ile olan çalışmalarımız devam ediyor. “Elden Yar Olmaz”ı eski duygusunu yok etmeden yeniden düzenledik bu albümde. Düzenlemelerde duymayı arzu ettiğimiz, sıcak ve samimi akustik sound ise Ali Cem Çehreli’ye ait. İlk kez çalışmamıza rağmen inanılmaz uyumlu ve keyifliydik. Herkesin motivasyonu en üst düzeydeydi. Hepimiz çok çalıştık ve çok inandık.

Hazal’ı bize tanıtan ‘Elden Yar Olmaz’ şarkısı bu albümde yeni düzenlemesi ile dinleyicinin beğenisine sunulmuş. Bu şarkıyı yeniden yorumlama fikri nasıl oluştu?

Bu fikir tamamen dinleyicinin talebiyle hayat buldu. İlk çıktığı dönemde klibi yayınladıktan 3-4 saat sonra 50.000 albüm siparişi almıştık. İnsanlar milyonlarca yıldır aynı güdülerle hareket ediyor ve değişmiyor. Dolayısıyla bu şarkının anlattıkları her zaman geçerli olacak.

Yayın tarihi: 17.05.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.