Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SEDA AKGÜL: “İSTEDİĞİM YAŞTA ANNE OLABİLİRİM”

Seda Akgül: “İstediğim yaşta anne olabilirim”
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
23.02.2016 - 11:28 | Son Güncelleme:

Kanal D’de yayınlanan “Kısmetse Olur” adlı evlilik programının sunucusu Seda Akgül, katıldığı bir canlı yayında yumurtalarını dondurduğunu söyledi.

Verdiği kilolarıyla ve başarılı sunuculuğuyla son dönemde adından sıkça söz ettiren Seda Akgül bu sabah katıldığı Renkli Hayatlar isimli programda, “Yumurtalarımı dondurdum. İstediğim yaşta anne olabilirim” dedi. Akgül, “Şu an evlat sahibi olabiliyorum. Bunu feminist atak olarak düşünmeyin. Hümanistim. Erkekler 80 yaşında da baba olabilirim diye dolaşır ya, ben de 80 yaşında ana olurum. İşte o kadar!” şeklinde konuştu.

Kısmetse Olur sunucusu Seda Akgül

YUMURTA DONDURMA İŞLEMİ NEDİR?

Daha önce Helin Avşar ve Ece Gürsel gibi ünlü isimlerin de yaptırdığı yumurta dondurma işlemi nedir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı M. Bülent Tıraş, yumurta dondurma işlemi hakkında bilgi verdi.

Yumurta dondurma işlemi, yumurtanın dondurulması ve daha sonraki zamanlarda kullanılmak üzere saklanması, farklı tedavilere nazaran daha yeni ve alternatif bir yöntemdir.

Yumurta dondurma işlemi

YUMURTA DONDURMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

 • Yumurtalarının dondurularak saklanmasını isteyen bir kadına, yumurtaların döllenmesi ve embriyoların aktarımı dışında normal bir tüp bebek tedavisinin tüm basamakları uygulanır.
 • Tüp bebek tedavisi ardından elde edilen yumurtalar derhal dondurulur ve kullanımına gereksinim duyulduğu zaman çözülür.
 • Baba adayından alınan sperm ile döllenmekte ve ortaya çıkan embriyolardan hamilelik şansı en fazla olanlar anne adayının rahmine aktarılır.
 • Başarıyı etkileyen en önemli etken, yumurtaların donma ve çözülme uygulaması sırasında canlılıklarını kaybetme riskidir.

KİMLERE UYGULANIR?

 • Kariyer ve hayat şartları nedeniyle anne olma arzusunu ileri bir tarihe ertelemek isteyen kadınlara uygulanabilir.
 • Kemoterapi, radyoterapi gibi ağır tedavi görmüş ya da görecek olan kadınların tedavi ardından hamileliklerinin sağlanabilmesi için yumurta rezervi iyi olmayan kadınlarda, yumurtalar dondurularak biriktirilebilir ve daha sonra hepsi birlikte çözülerek daha çok embriyo ile başarı şansı yükseltilir.
 • Tüp bebek tedavisinde yumurtalar toplanmasına karşın baba adayından sperm sağlanamadığı durumlarda, uygulamayı daha sonra yapmak için uygulanır.
 • Hiçbir endikasyon olmamasına karşın doğurabilme yetisini kaybetme endişesi olan kadınlar da yumurta dondurma işlemi yaptırabilir.

“EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİ ZAMAN SATIN ALMAK GİBİ…”

Yayın tarihi: 23.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.