Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SAFİYE SULTAN KİMDİR?

Safiye Sultan kimdir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
19.02.2016 - 09:44 | Son Güncelleme:

Safiye Sultan, Muhteşem Yüzyıl dizisinde Hülya Avşar'ın canlandırdığı karakterdir. Safiye Sultan, 14 yaşındayken Osmanlı korsanları tarafından Akdeniz'e yapılan seferde kaçırılmıştır. Peki, Safiye Sultan kimdir?

Safiye Sultan, Osmanlı Padişahı III. Murad'ın eşi ve Sultan III. Mehmed'in annesidir. Haseki Safiye Valide Sultan veya Melike Safiye Vâlide Sultan olarak tanınır. (550 - ö. 10 Kasım 1619)

SAFİYE SULTAN KİMDİR? KÖKENİ NEREYE DAYANIR?

Kesin bir bilgi olmamakla birlikte dönemin Venedik kaynaklarında Dukakin'de Rezi köyünde doğduğu Arnavut kökenli olduğu yer almaktadır. III. Murad'ın ilk saltanat yıllarında İstanbul'da bulunan Alman elçilik heyetinden rahip Stephan Gerlach ise Safiye Sultan'ın Bosna kökenli olduğunu söyler. Kaynaklarda  Ferhat Paşa tarafından III. Murad'a hediye edildiği yazar.

14 yaşındayken Akdeniz'de gemiyle yapılan bir seyahat sırasında Osmanlı korsanları tarafından kaçırıldı. Bundan 1 yıl sonra İstanbul'daki Pera köle pazarında kendini bulan Sofia'nın güzelliği Osmanlı imparatoru Sarı Selim'in karısı ve Veliaht III. Murat'ın annesi Nurbanu Sultan'ın kulağına kadar geldi. Veliaht Murad'ın annesi Nurbanu Sultan, Sofia'yı görür görmez onun oğlu için aradığı kız olduğuna karar verdi ve bir servet ödeyerek kızı satın aldı.

Haremde iki yıl süreyle iyi bir eğitim alan Sofia'nın adı, Safiye (arı, duru, saf güzellik) olarak değiştirildi.

On beş yaşında III. Murad'a sunulan beline kadar uzanan sarı saçları, beyaz teni, iri gözleri, uzun boyu ile  Murad'ı kendisine âşık etti ve baş kadın oldu.

Şahzade Mehmed'i 1566 yılında doğurdu. 45 yaşında eşini kaybedip dul kalınca onun için artık valide sultan ve imparatoriçelik dönemi başladı.

Mihriban Haseki Sultan, Şahuban Haseki Sultan, Nazperver Haseki Sultan, Şemşi Ruhsar Haseki Sultan, Fahriye Haseki Sultan gibi kadın düşmanları olsa da dönemin en güçlü kadınıydı.

Safiye sultan 10 Kasım 1605'te vefat etti.

Yayın tarihi: 19.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.