Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KORUYUCU AİLE OLMAK İSTER MİSİNİZ?

Koruyucu aile olmak ister misiniz?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
16.08.2014 - 13:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Koruyucu Aile Derneği Başkan Yardımcısı Filiz Süyür ile keyifli bir sohbet.

Türkiye’de yaklaşık 14 bin çocuk devlet koruması altında ve onlara uzatılacak yardım elini bekliyorlar. İstanbul Koruyucu Aile Derneği Başkan Yardımcısı Filiz Süyür ile koruyucu ailelik üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle koruyucu aile nedir?

Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları sağlanamayan ve devlet koruması altına alınan çocukların; eğitim, bakım, yetiştirilme sorumluluğunu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar ücretli veya gönüllü bazda üstlenen, bu sorumluluğu devlet ile paylaşan ailelere koruyucu aile, hizmet modeline de koruyucu ailelik denir.

Koruyucu aile olmak için ne gibi şartlar aranır? Kimler koruyucu aile olabilir?

Resmi kriterler şu şekilde;

 • TC vatandaşı
 • Sürekli Türkiye’de ikamet eden
 • 25-65 Yaşları arasında
 • En az ilkokul mezunu
 • Düzenli gelire sahip
 • Evli ya da bekar
 • Çocuklu ya da çocuksuz
 • Bunun yanı sıra doğal olarak; hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark yaratmak isteyen herkes koruyucu aile olabilir.

Koruyucu aile olmak için başvuru nasıl yapılır?

Koruyucu aile olmak isteyen ve resmi kriterler uygun kişilerin evli iseler karı-koca olarak; bekar ise tek başına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne resmi başvuru yaparak işlemleri başlatmaları gerekiyor. Sonrasında istenen evrakların tamamlanması, koruyucu aileliğin onaylanması, gerekli bireysel görüşmeler, ev denetimi gibi süreçlerden geçilirse çocukla tanışma aşamasına geliniyor. Sonrasında aile ve çocuğun bağ oluşturması ve karşılıklı isteğin oluşmasıyla çocuğun aile yanına yerleştirilmesi gerçekleştiriliyor.

Koruyucu aile olmak için evli olmak şart mı?

Hayır, evli olmak şartı yok. Bekar kadın ve erkekler de koruyucu aile olabiliyorlar.

Koruyucu aile olmak isteyen kişilerle ilgili ne gibi araştırmalar yapılır?

Bakanlık ilk başvuru yapıldıktan sonra bazı belgeler istiyor. Bu belgeler arasında adli sicil kaydı ve bir devlet hastanesinden alınan sağlık raporu da mevcuttur. Sonrasında ev ziyareti yapılarak evin durumu, gerekli güvenlik önlemlerinin olup olmadığı da kontrol ediliyor. Gösterilen referanslarla konuşuluyor, aile ya da kişi hakkında detaylı bilgi toplanılmaya çalışılıyor.

“EVLAT EDİNME İLE KORUYUCU AİLE OLMAK BİRBİRİNDEN ÇOK FARKLI”

Koruyucu aile olmak ve evlat edinmek birbirinden çok farklı

Koruyucu aile hizmetinin amacı nedir?

Çocukların fiziksel, ruhsal ve toplumsal açılardan sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri için, sevilecekleri, desteklenecekleri, güven duyabilecekleri, fiziksel ve sosyal gereksinimlerinin karşılanabileceği sıcak bir aile ortamına gereksinimleri vardır. Aileler zaman zaman çocuklarının bu ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelebilirler. Bu durumlarda da çocukların kendi aileleri yerine, onların bu gereksinimlerini yerine getirebilecek başka bir aile yanında bakımlarının sağlanması çok önemlidir. Koruyucu aile hizmet modeli bunu sağlamaktadır.

Koruyucu aile hizmetinde amaç; çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak, çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır. Koruyucu aile çocuklara öz ailesi, okulu ve sosyal çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olur.

Çocuk ailede ne kadar süre kalabiliyor? Daha sonra evlatlık alabiliyor mu?

Çocuk eğer geçici süre ile koruyucu aile yanına yerleştirilmişse, öz ailesinin durumunu iyileştirmesi ve çocuğunun tekrar bakımını üstlenmek istemesi, devletin de bunu çocuğun yüksek yararına uygun bulması ve onaylaması ile koruyucu ailelik sona eriyor ve çocuk öz ailesi yanına döndürülüyor.
Çocuk lise ya da üniversiteye devam etmiyorsa, devlet koruması 18 yaşında kalktığı için ilgili sözleşmeler geçerliliğini yitiriyor. Bundan sonrası aile ve çocuğun kararıyla ilerliyor. Çocuğun lise ya da üniversiteye devam etmesi durumunda koruma kararı mahkeme kanalı ile uzatılıyor ve aile de bu bağı doğal olarak sürdürüyor. Dileyen aileler çocuk 18 yaşına geldiğinde çocuğu evlat da edinebiliyorlar.

Koruyucu aile yanındaki çocuklar evlat edinme statüsüne geçtikleri takdirde koruyucu ailelerin çocukları evlat edinmeleri de söz konusu oluyor.

Evlat edinme ve koruyucu aile arasındaki fark nedir?

Koruyucu ailelikte çocuğun velayeti öz ailesinde kalırken, evlat edinmede çocuk ailenin nüfusuna geçer, soyadını alır, velayet aileye geçer, tüm yasal haklardan yararlanır.

Yayın tarihi: 16.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.