Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

DİZİLERİN UNUTULMAZ 10 ANNESİ

YILLAR GEÇTİ AMA BİZ BU ANNELERİ HİÇ UNUTMADIK!

Dizilerin unutulmaz 10 annesi
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bazıları her gün bazıları ise haftada bir konuk oldu evlerimize. Yıllar geçtikçe aileden biri gibi oldu her biri. Hep birlikte güldük, birlikte ağladık... Hatta onları çoğu zaman gerçek sandık... İşte dizilerin hafızalara kazınan unutulmaz 10 annesi...

1- BENİM ANNEM BİR MELEK - NERİMAN

neriman

Nam-ı diğer "Bostancılı Neriman”, klasik bir Türk annesi gibi çocuklarının üstüne aşırı titreyen bir annedir. Eşi ve çocukları onu çok sevse de hepsi ondan korkar. Turuncu ailesinde son sözü hep o söyler. Neriman (Oya Başar), tüm aile bireylerine tabiri caizse kök söktürür, en çok da gelinine… Aynı apartmanda karşılıklı dairelerde oturan gelin-kaynana arasında da zaman zaman tartışmalar yaşanır. Gece herkes uyuduktan sonra yedek anahtarla karşı dairenin kapısını açıp, oğlu ile gelinini yatak odasına girip oğlu üşümesin diye üstünü sıkıca örten bir anneden bahsediyoruz. "Böyle kaynana düşman başına" diyeceğimiz ve tatlı çekişmeleri ile dizinin merkezinde oturan melek (!) anne bu yüzden Türk dizilerinin unutulmaz annelerinden… Bu diziden sonra eminim pek çok kadın eşinin annesini daha çok sevmeye başlamıştır.

2- SIDIKA - SAFİYE

 sıdıka 

1997 yılında ekrana gelen ve ekranlarda fırtına estiren bu komedi dizisi, diziye ismini veren Sıdıka kadar anne Safiye karakteri ile de hafızlarda yer etti. Sıdıka ve ailesinin eğlenceli hayatını anlatan bu dizide Anne Safiye rolünü Füsun Demirel canlandırmıştı. Evde kaldığını düşündüğü kızı Sıdıka’yı evlendirmek için çabalayan annenin Sıdıka’ya fırlattığı terlikler ekran karşısında hepimizin canını yaksa da birbirleri arasındaki komik diyaloglar ve anne kız atışmaları milyonlarca seyirciyi ekranlara bağlamıştı.

3- YAPRAK DÖKÜMÜ - HAYRİYE HANIM

 yaprak dökümü 

Yayınlandığı dönemde reyting rekorları kıran Yaprak Dökümü dizisi her karakteri ile kendinden uzun bir süre söz ettirse de anne rolündeki Hayriye Hanım (Güven Hokna) anaç tavırları, kızları ile kocası arasında müthiş zeki bir şekilde denge kurması, herkesi ayrı ayrı idare edebilme kabiliyeti ile şeytana pabucu ters giydiren cinsten bir anne. Aslında tek derdi kızlarının zengin kocalarla evlenip rahat etmeleri. “Aman ağzımızın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey” repliğini sıkça kullanarak ortalık yatıştırmaya çalışan Hayriye Hanım Teyze’yi bazen çok sevdik, bazen çok kızdık ve sinir olduk ama müthiş oyunculuğuna hepimiz tam not verdik.

4- ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ - CEMİLE

 cemile

İsmini Erkin Koray'ın unutulmaz parçasından alan ve uzun dönem vizyonda kalan bu dizinin hiç şüphesiz en beğenilen ve iz bırakan karakterlerinden biri dizinin cefakâr annesi Cemile idi. Cemile, Ayça Bingöl’ün müthiş performansı ile yıllarca gönüllerde taht kurmayı başarmıştı. Kocası Ali Kaptan'ın her türlü zorbalığına rağmen çocukları için türlü zorluğa göğüs geren Cemile, sonunda kocasından boşanır ve dul bir kadın olarak yaşam mücadelesi verir. Çocukları için her türlü fedakarlığı yapan Cemile'nin en büyük destekçisi Kayınvalidesi Hafize Ana'dır. Çocukların bakımı konusunda Cemile'ye yardımcı olur, Cemile de kendi başına ayakta durmayı başarır.

5- FERHUNDE HANIMLAR - FERHUNDE HANIM

  ferhunde hanımlar  

Bir dönem hafta içi her gün yayınlanan efsane dizi Ferhunde Hanımlar tam 6 yıl boyunca ekranda kalmıştır. Sadece kendi çocuklarının değil etrafındaki herkesin annesi olan yufka yürekli Ferhunde Hanım rolü ile gönüllerde taht kuran annemiz Usta oyuncu Beyhan Saral’dı. Oldukça telaşlı ve tezcanlı olan Ferhunde HAnım ve ailesinin diyologları hepimiz için o kadar tanıdık ve doğaldı ki yıllarca dizi değil BBG (Biri bizi gözetliyor) evinde bir aileyi izliyor gibi hissettik ve bu gerçekçiliği sayesinde dizi uzun süre yayında kalmayı başardı.

6- ANNEM - ZEYNEP EĞİLMEZ

       annem dizisi       

Usta sanatçı Vahide Perçin’in güçlü ve her türlü zorluğa göğüs geren anne rolünü üstlendiği dizi, 2007 yılında ekranlara gelmişti. Aslında bir milletvekilinin eski karısı olmasına rağmen pazarda köfte satarak geçimini sağlayan Zeynep’in yıllardır eski kocasından sakladığı büyük sır bir tesadüf sonucu gün ışığına çıkar. Yıllar sonra kızı ile karşılaşan Musa, artık kolay kolay kızından vazgeçmeyecektir. Dizideki başarılı performansında dolayı 2008 yılının Kadın Oyuncusu ödülünü almıştır.

7- ŞEHNAZ TANGO - ŞEHNAZ

şehnaz tango

Her kanalda onlarca dizinin yayınlanmadığı o dönemlerde seyirci ile buluşan bu müthiş dizi, güçlü oyuncu kadrosu ile hafızalardan hiç silinmedi. Birbirlerine hala ilk günkü gibi aşık olan Şehnaz ve Tango lakaplı kocası Muhsin’in yaşadıklarını konu alan dizide Şehnaz, kızları ile birlikte her türlü zorluğa birlikte göğüs germeye çalışan, asla yılmayan inandığı şeylerin sonuna kadar arkasında durun güçlü anne bir annedir. Usta oyuncu Perran Kutman'ın müthiş performansı ile yayında kaldığı süre boyunca izleyiciden tam not almıştır.

8- ASMALI KONAK - SÜMBÜL HANIM

sümbül

Asmalı konak dizisinden sonra bol konaklı ve aşiret ağalı diziler yapılsa da hiçbirinde aynı tat yakalanamamıştır. Deneyimli oyuncu kadrosu, çekim kalitesi, müzikleri ve güçlü senaryosu ile bence dizi sektöründe bir çığır açmıştır. Konaktaki yaşantı her ne kadar erkeklerin egemenliğinde sürüyormuş gibi görünse de herkesin baş tacı Sümbül Hanım, gerektiğinde çok otoriter ve doğru bildiklerinden asla taviz vermeyen tavırlar sergiler. Bu güçlü ve fedakâr anne rolüne usta oyuncu Selda Alkor hayat vermiş ve muhteşem performansıyla gönüllerde taht kurmuştur.

9- İKİNCİ BAHAR- HANIM

İkinci bahar

Gaziantepli kebap üstadı Ali Haydar (Şener Şen) ile Hanım'ın (Türkân Şoray) yavaş yavaş filizlenen aşkları ve ikisinin de her türlü zorluğa rağmen hayatlarının ikinci baharını yaşamalarını konu alan dizide Hanım, iki çocuklu dil ve işsiz bir kadını canlandırır. Çocukları için yaşam mücadelesi veren bu şevkatli ve güçlü anne bir kebapçıda iş bulur. Aynı zamanda kebapçının üstündeki evi kiralar ve Samatya'da yeni bir yaşama başlar. Zamanla Ali Haydar Usta ile aralarında bir aşk flizlenmeye başlar. Aşkla ve sevgiyle yoğurdukları kebaplar, ocakbaşı muhabbetleri, tatlı çekişmeleri, birlikte açtıkları katmerler ve aşk dolu utangaç bakışları için hepimiz bu dizinin müptelası olduk.

10- O HAYAT BENİM - NURAN

 nuran 

Son dönemde yayına giren dizilerin en unutulmaz anne karakteri hiç şüphesiz Nuran Anne. Kızının istikbali için yapmayacağı şey olmayan Nuran Demirci (Yeşim Ceren Bozoklu), kızı Efsun’un yaşadıkları gecekondudan kurtulması ve zengin bir hayat sürmesi için türlü yalana başvurur. Gerçekler ortaya çıkmasın diye önlerine çıkan her engeli ortadan kaldırmaya çalışan Nuran, yamuk yumuk yürüyüşü, düşük omuzları, kınalı elleri, sırtından hiç çıkarmadığı örgü yeleği ile uzun süre hafızalardan silinmeyecek.

Hazırlayan: Sedef Batı

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >