BANDİSTA AİLESİNDE EŞİTSİZLİĞE YER YOK

BU İSMİ YA İYİ TANIYORSUNUZ YA DA HİÇ DUYMADINIZ!

Bandista Ailesinde Eşitsizliğe Yer Yok
0 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Bandista tayfasını ya çok iyi tanıyorsunuzdur ya da hiç duymamışsınızdır. Popüler kültüre sırtını dönüp binlerce kişiye hitap eden ve onlarla samimi bir iletişim kuran Bandista, bu yönüyle ne kanallarda ne de müzik marketlerde boy göstermediği için yaşam içinde yolunuz kesişmedikçe duymayacağınız bir isim. Buna karşın kendi deyimleriyle güçlü bir çağrıdan ibaret. Hem bu çağrıdan bahsetmek hem de 11 aylık olan en küçük üyelerinden yola çıkarak, aile kavramını konuşmak üzere sohbete oturduk Bandista tayfasıyla.

Müzik ekibindeki bir çiftin bebeği bu küçük tayfa. Maalesef babasını daha doğmadan kaybettiği için yoluna annesi ve koca bir ekiple devam ediyor. Bir sürü anne ve babası var anlayacağınız. Ancak bu koca aile, alışılagelmiş aile kavramından biraz farklı...

Aile kavramını nasıl irdeliyorsunuz?

Hiyerarşik ve kadın-erkek rollerinin kesinleştiği, cinsiyet ayrımcılığına dayanan aile kavramına karşıyız. Aile sadece anne, baba ve çocuk rollerinin dışında, çok temel bir yan yana geliş bizim için. Arada kan bağı olmasa bile yeniden üretilebilen bir şey. Yani aile olmak için illa çocuk yapmamız gerekmiyordur bizce. Aynı evin içinde yaşayabilir, demokratik olarak o evin gerektirdiği işleri paylaşan insanlar olabiliriz. Bir ev arkadaşıyla bile aile olunabilir mesela.

Bandista olarak bizim de bir çocuğumuz var ama bu çocuk, sadece annesinden sorulmuyor. Genele baktığımızda hepimiz öyleyiz, toplumdan azade değiliz. O çocuğun annesi de biziz, babası da teyzesi de… Böyle düşünüyor olmamız, onun sosyal bir çocuk olarak büyümesini de beraberinde getiriyor. Sürekli korunup baskı altında tutulmuyor. Daha 11 aylık olmasına rağmen herkesle iletişim halinde. Klasik aile kavramına baktığınızda böyle olmuyor çocuklar.

Bizimki ise aynı zamanda bizimle büyüyüp, bizi büyüten bir Bandista üyesi. Ama şu da var ki, akıl melekeleri yerine geldiğinde, hayatta başka şeyler yapmak isterse yapacaktır. Sadece eleştirebilir ya da destekleyebiliriz ama belirleyemeyiz seçimlerini. Klasik aileye yaptığımız eleştiri de burada başlıyor zaten. Anne, baba ve çocuğun kendileri için yollarını bulmaları çok mümkün hayatta. Bu yüzden feminizmin hem kadını hem de erkeği özgürleştirdiğini savunuyoruz. Çocuğa gelince o da kendi kendine yaşayarak öğrenebilir her şeyi. Düşmeli de kalkmalı da büyürken. Tabii arabanın önüne atlamasını engellemek gerekir:)

Böyle bir ailenin nasıl bir araya geldiğini sormazsak olmaz. Nasıl oluştu Bandista?

Bandista 2006’dan beri konuşulan bir fikir. Bir ses çıkarmak amacıyla, yaşam alanlarımızda sohbet ederken ortaya çıktı. Bir eylem bandosu aslında. İnsanları hayatları üzerinde yorum yapmaya, inisiyatif almaya, eyleme geçmeye çağırmak için bir sözü yaymaya çalışıyor ve müziği kullanıyoruz. Çıkardığımız bu sesin de sadece bizden ibaret olmadığını düşündüğümüzden yaymaya çalışıyoruz. Bireyin ve bireysel özgürlüğün çok önemli olduğunu akılda tutarak, müşterek yapılan işlere önem veriyoruz.

    

“BANDİSTA ALBÜMÜNÜ DİNLEYEN HERKES BANDİSTA”

Bandista tayfasının belli bir sayısı ya da çekirdek kadrosu var mı?

Sürekli değişen ve çeşitli kalıplara uyabilen bir yapıdan bahsediyoruz aslında. İcracı sayısı azabilir ama bu büyük Bandista tayfasının azaldığı anlamına gelmez. Aynı hassasiyetlere sahip, yan yana yürüyebileceğimiz dostlarımızı bulup birlikte öğrenmeye çalışıyoruz. Bandista’nın en önemli özelliği, her şeyi bildiğini iddia etmemesidir.

Bandista sadece icracılarından da ibaret değil. Albümümüzü tıklayıp indiren herkes bizim için Bandista. Bu kişiler bizim müşterimiz, dinleyicimiz ya da hayranımız değil, bizim muhatabımız. En azından biz böyle düşünüyoruz.

“Ben de size katılıp müzik yapmak istiyorum” diyen oluyor mu?

Elbette oluyor ama biz daha çok birlikte hayat sürmeyi, aynı evde yaşamasak bile tüm bu âlemi kendi evimiz kılmayı önemsiyoruz. Gelen kişinin müzikle hiç ilgisi olmayabilir. Herhangi bir yere bir şey taşımaya, eyleme, vs.için gelebilir. Böyle olunca da o kişi artık bir Bandista’dır. Bunun yanında müzik de yapabiliriz, ki hiçbirimiz müzisyen değildik. Enstrüman çalıyorduk ama müzik yapmayı hep birlikte öğrendik. Bandista açık bir sahne fakat “Ben geldim ve girdim” gibi bir şeyden bahsetmiyoruz. Zaten sahnedeki görüntü Bandista’nın binde biri. Onun dışında kocaman bir Bandista hayatı var.

            

“YÜZLERİMİZ, SESLERİMİZ DEĞİŞEBİLİR”

Neden isim vermiyorsunuz?

Yıldızlaşma kültürüne karşı olduğumuz için. Biz zaten yıldız değiliz, herhangi biriyiz. O yüzden ismimiz yok, bunu önemsemiyoruz. Sahnemizdeki sesler, yüzler ve enstrümanlar değişebilir çünkü Bandista bir bütünden bahsediyor. Hepimiz dışarıda kişisel olarak varız ama Bandista’da bir araya geldiğimizde başka bir şeye tekabül ediyor bu durum.

İsteyen herkes rahatlıkla bizim kim olduğumuzu bilir, fotoğraflarımızı görür ve hayatın bir noktasında bizimle karşılaşır zaten. Mesele bunu simgesel bir eylem olarak ortaya koyabilmek. Resim vermemekte de aynı şey söz konusu. Biz tarih ve bellek vurgusu yapan bir ekibiz ve görseli de doküman olarak kullanıyoruz. Dolayısıyla anların tarihselleştirilmesi çok önemli. Ama şimdi burada röportaj yapıyoruz diye fotoğraf vermeyiz. Çünkü şu anda Bandista burada değil, konuşabilecek üyeleri var sadece.

Şarkılarınızı nasıl hazırlanıyorsunuz?

Gündelik hayatta sohbet ederken, etrafta konuşulanları duyarken, gündem başlıklarını değerlendirirken, birikiyor her şey. Bu birikimleri daha sonra söz bloğuna dönüştürüyoruz. Bu durumda Bandista’nın kim olduğunu nasıl söyleriz! Oturduğumuz masada bir cümleyle tartışma başlatan biri Bandista. Belki hayatta bir daha onu hiç görmeyeceğiz ama bizde o etkiyi yaratması yeterli. Kocaman bir aileyiz dediğimiz şey de işte bu.

"BİR İKİ BİR İKİ AKSARAY"

Zengin bir dil kullanıyorsunuz şarkılarınızda. Buna özellikle dikkat ediyor musunuz?

Günlük konuşmalarımız hakim birçoğuna. Ama dikkat ettiğimiz söylenemez. “Bir iki bir iki Aksaray” diye sözler kullanan bir ekipten bahsediyoruz sonuçta. Bazı şeyleri kısacık anlatmanın yolu, doğru kelimeyi bulmaktan geçiyor kimi zaman. Örneğin; nikbin kelimesini bir gazeteden görmüştük ve anlatmak istediğimize çok uygundu, kullandık. Bu anlamda aslında “sözlerin üzerinde çalışmak” diye de bir şey var. Şarkı sözleriyle uğraşmak, bestelerle uğraşmaktan daha uzun sürüyor. Asıl hikayesi o çünkü. Ama bir punk rahatlığımız da var. Hece sığmıyorsa sığmıyor, söyleyip geçiyoruz. Çok başarılı söz yazarları vardır, belki bir şarkı için 3 ay çalışıyorlardır ama bizim o kadar vaktimiz yok. Genelde 15-20 dakikamız oluyor.

Çağrınızı duyurma aşamasında internetin rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnternet sayfamızdan albümlerimizin ücretsiz olarak indirilebilmesini sağlıyoruz. İnternet olmasaydı da eminiz başka bir formül bulunurdu yine insanlara ulaşmak için. Kendi medyalarımızı yaratma derdindeyiz biz (ki bunu biz keşfetmedik). İnternet elimizin altında bulunan bir imkandı ve kullanmaya devam ediyoruz. Çok başarılı olduğumuz söylenemez, alt tarafı sosyal paylaşım sitelerinde açılan hesaplar bunlar. Hepsini de bizi dinleyenler oluşturdu, daha sonra biz devraldık.

Nasıl para kazanıyorsunuz?

Albüm satarak para kazanmıyoruz ama dayanışma konserlerine katıldığımız kadar bütçeli konserlerde de yer alıyoruz. Albümlerimizi ücretsiz yayımlamamız, ücretsiz ürettiğimiz anlamına gelmiyor. Bu üretimin maliyetini çıkarmak gerekiyor. Dolayısıyla bütçeli çalışmalardan, hayatta kalabilecek ve bu maliyeti karşılayacak kadar kazanıyoruz.

Bandista’nın kendi kendini devam ettirebilir, kolektif bir yapıda olması için çabalıyoruz. O yüzden “3’e 2” ilkemiz var bizim. 5 konserin maksimum 3’ü minimum 2’si dayanışma konseri ya da bütçeli konser olabilir. Hep dayanışma işine gidildiğinde yaşamamız mümkün olmuyor. Bütçelilere ağırlık verince de dayanışma işlerini ötelemiş oluruz. Bu sistemle ikisini dengelemiş oluyoruz. Tek derdimiz, kimsenin bize yalan söylememesi.

Bandista neden kulüp konseri veriyor?

2 nedeni var: Birincisi olmadığımız gibi yapamayız, böyle bir kültürün içinde yetiştik. Bizim için kulüp konserleri, aile buluşmaları, en yakın teması kurabildiğimiz ortamlar önemlidir. İkincisi ise bir ekonomi inşa etmek zorunda oluşumuzdur. Çünkü biz bizden ibaretiz. Arkamızda bir zenginlik yok, sponsor da kullanmıyoruz. Kaldı ki, zaten bu sisteme karşıyız.

Öte yandan da ara ara teneffüs almak istiyoruz. Kulüp konserlerini “Bu bir teneffüs anıdır” diyerek açarız hatta. Bir nefes alacağız, en yakınımızı tanıyıp ardından dışarı çıkacağız, tarihin yazıldığı noktaya geri döneceğiz. Sokağa, okula, iş yerine ve adı her neyse... Ama o anda en yakın temasa ihtiyacımız var.

Arkadaş sohbetinden kalkıp evime gidiyormuş gibi hissettiğimde, Bandista'nın neden kısa sürede bu kadar sevildiğini canlı canlı bir kez daha idrak ettim. Tüm insanlık adına hassiyetleri için, okurlarımız adına da bizimle paylaştıkları değerli bilgiler için Tayfa Bandista'ya teşekkür ederiz.  

Röportaj: Hanife Yaşar

0 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI

Çok mütevazıve özverililer daha doğrusu öyleyiz. Hepimiz birer bandistayız

23.09.2011 Koray Doğan

Cân-ı gönülden Tayfa Bandista. :)

24.08.2011 halil ibrahim
6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Bugün görev ve sorumluluklarınızı biraz hafiflete devamı > BOĞA 21 Nisan - 20 Mayıs Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Sosyalleşmenizi ve daha fazla seyahat etmenizi sa devamı > İKİZLER 21 Mayıs - 20 Haziran Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Çevrenizde veya bulunduğunuz çevrelerde neler olu devamı > YENGEÇ 21 Haziran - 22 Temmuz Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Kendinizi olan güveninizi kaybedebileceğiniz veya devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Herkes bir parçası olmaktan keyif alıyor diye bel devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 23 Eylül Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Sizi hafife alan veya konuşmalarınızı küçümseyen devamı > TERAZİ 24 Eylül - 23 Ekim Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Özel hayatınızla ilgili bilgileri kimseyle paylaş devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Bütçenizi aşabilir veya başkalarını etkilemek içi devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Neşeli ve dışa dönük haliniz olumlu ve olumsuz he devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Kültürler, felsefeler, inançlar, aileniz veya ark devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Yaratıcı ve yenilikçi fikirleriniz yeni fırsatlar devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Hürriyet Aile 1 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Bazı olayları yeni gelişmelere göre güncellemeniz devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK