Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SPOR YAPTIĞINIZ MEKANLAR NE KADAR HİJYENİK?

Spor yaptığınız mekanlar ne kadar hijyenik?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.06.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Gym, fitness center vb. ortak kullanılan spor alanları sağlığımızı tehlikeye sokuyor.

‘The Hygnienic Gym Programı’, spor merkezleri ve işletmeleri sektöründe faaliyet gösteren kurumlarda, uluslararası kabul gören temizlik ve hijyen standartlarının sağlanması için hayata geçirilen bir proje. Herkesin sağlıklı bir ortamda spor yapmasını amaçlayan bu projeyle ilgili detayları ve insanların spor yaptığı merkezlerde nelere dikkat etmeleri gerektiği konusundaki sorularımızı Diversey Consulting İş Birimi Müdürü İrfan Tümer’e sorduk.

The Hygienic Gym Projesi’nin çıkış noktası nedir?

Günümüzde birçok kişi sağlıklı yaşamak ve fit kalabilmek adına fitness center ve gym’leri tercih etmeye başladı. Bu tercih, dolayısıyla sektörün büyümesini ve birçok işletmenin açılmasını tetikledi, sektördeki işletmeler arasında ciddi bir rekabet oluşmaya başladı. İşletmeler daha fazla misafir çekebilmek adına, iyi spor hocalarını bünyelerine katmaya, teknolojik spor aletleri almaya, en kaliteli misafir yönetimini sağlamaya başladılar. Fakat bununla beraber, müşteri sağlığı ve hijyeni konusunda da daha fazla risk ve toplum sağlığını tehdit eden konular boy göstermeye başladı. Fitness center ve gym kullanan kişiler, birçok kişiyle birlikte spor yapıyor, birçok kişiyle havuz, sauna ve buhar odası gibi ortak noktaları kullanıyor. Bu durum ortamda insan sağlığı için tehlikeli olan birçok bakteri ve mantarın oluşmasına neden oluyor. Tüm bu riskleri düşünerek, hızlı büyüyen bir sektörün gelişmesine destek olmak, büyüme ile birlikte hijyen ve sağlık kalitesini de artırarak misafirlerin sağlığını en üst seviyede tutmalarına destek olabilmek adına bu program ortaya çıktı. The Hygienic Gym Programı, ülkemizde bir ilk olup sağlıklı ve spor merkezleri yaratmak için geliştirildi.

Projeden biraz söz eder misiniz?

Diversey Consulting The Hygienic Gym Programı kapsamında, yüksek hijyen ve kalite standartları ile misafirlerine hizmet vermeyi amaçlayan spor merkezlerinde uluslararası kabul gören temizlik ve hijyen standartlarına göre detaylı bir risk analizi yapılarak, tesisin tüm ihtiyaçları ve iyileştirmesi gereken noktalar belirleniyor. Bu risk analizi sonucunda ortaya çıkan duruma göre, işletmeye özel bir sistem kuruluyor ve çalışan personele eğitimler veriliyor. Ayrıca, kritik noktaların günlük kontrolü, anlık aksiyon alınması ve ne/nasıl yapılmalı talimatları ile işletmenin kurulan bu sistemi günlük olarak yönetmesi sağlanıyor. Kurulan bu sistem sonrası denetmenler, tesisi her ay habersiz olarak gözlemliyor ve sistemin etkin bir şekilde işletilip işletilmediği denetliyor. Bu denetlemeler esnasında, havuz suyu analizleri, hava analizleri, ekipman ve alet hijyeni analizleri, çalışan personelin kişisel hijyen analizleri de yapılarak sistemin kusursuz ve sürdürülebilir bir şekilde çalışması sağlanıyor.

Spor yaptığınız mekanlar ne kadar hijyenik?

Yayın tarihi: 28.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.