Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİZİN SPOR SAATİNİZ HANGİSİ?

Sizin spor saatiniz hangisi?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
10.05.2016 - 17:22 | Son Güncelleme:

Konu egzersiz olunca, yanıtı en merak edilen soruların başında bu geliyor: Sporu sabah mı yapmalıyız, yoksa akşam mı?

Eğer egzersiz yapıyor ya da yapmayı planlıyorsanız öncelikle bir sağlık sorununuz olup olmadığından emin olmanız gerekir. Bir rahatsızlığınız varsa ya da olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışıp onun uygun göreceği bir egzersiz modeli seçmeniz ve buna göre hareket etmeniz önem taşır. Yeniden kafa karışıklığı yaratan soruya dönecek olursak, bu konuda pek çok farklı görüş bulunuyor. Sabah ya da akşam spor yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını Eğitmen Hasan Can Demir anlattı.

SABAH MI?

Sabah sporu

 • Uyku sırasında karbonhidrat depoları boşalacağından, günün erken saatlerinde aç karnına yapılan spor otomatik olarak yağ yakımı sağlıyor. Ancak sabah aç karnına yapılacak egzersizlerde vücuda yüklenme şiddetinin çok fazla olmaması gerekiyor. Çünkü vücut yeteri kadar enerji almadığından, aç karnına yüksek tempolu spor yapmak baş dönmesi, mide bulantısı hatta bayılmaya sebep olabiliyor.
 • Sabah erken saatlerde yapılan sporun diğer bir avantajı da güne daha enerjik başlamaya yardımcı olması... Spor yapmak metabolizmayı hızlandıracağı için gün içerisinde enerji seviyesi daha uzun süre yüksek kalıyor.
 • Erken saatte yapılan sporun bir diğer getirisi ise günün geri kalan zamanını kazanmak. Bu sayede kişi iş, okul ya da sosyal hayatına daha çok zaman ayırabileceği gibi, günü de bölünmüyor.
 • Tüm bu yararlarına karşın sabah spor yapmanın dezavantajları olduğunu söyleyen görüşler de var. Gece uykuda uzun süre hareketsiz kalan omurga, sabah erken saatlerde hareketini tam olarak kazanamıyor. Bu nedenle uzmanlar erken saatte omurgaya yük bindirecek egzersizlerin, sakatlık riskini artıracağını belirtiyor.
 • Ayrıca sabah erken saatte yataktan çıkıp spor yapma fikri, insanları psikolojik açıdan da zorlayarak, kimilerine itici geliyor.

AKŞAM MI?

Akşam sporu

 • Akşam saatlerinde spor yapmak, kişinin günün psikolojik yorgunluğunu atarak rahatlamasını sağlıyor.
 • Gün içinde alınan basit karbonhidrat ve şekerlerin vücuttan atılmasını destekleyerek, bunların birikimini engelliyor. Akşam sporunun bir diğer kazancı da kişiyi geç saatte yeme isteğinden alıkoyması...
 • Bununla beraber, gün içinde yapılacak egzersizler için yemek saatini spora başlamadan 1,5-2 saat öncesine ayarlamak da sağlık açısından fayda sağlıyor.
 • Günün bu döneminde yapılan sporun avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Bunların başında akşam havanın kararmasıyla birlikte başlayan metabolizma yavaşlaması ve uyku evresine geçiş döneminde spor yapmanın uyku düzenini bozması geliyor.
 • Günün fiziksel yorgunluğu üzerine spor yapmak kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak zorlayabiliyor.

SONUÇ

Spor

Sabah ya da akşam saatlerinde spor yapmanın doğruluğu kişinin yaşantısıyla yakından ilgili. Spor yapmak için doğru zaman, kişinin hangi saatte müsait olduğu ve hangi saatte kendini iyi hissettiğine göre değişiyor. Bu nedenle yaşantınızda size uygun saati belirleyip, uzman görüşlerini de değerlendirerek spor yapmak en doğru tercihtir.

formsante.com.tr tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 10.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.