Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SELÜLİTLERLE SAVAŞA HAZIR MISINIZ?

Selülitlerle Savaşa Hazır mısınız?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Funda Öztürk Alban’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

04.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Selülitsiz bir hayat için yapmanız gereken egzersizler...

Selülit hormonlara, dengesiz beslenmeye ve ırsiyete bağlansa da asıl önemli olan kurtulmak için yapılacak uygulamalardır. Kafein ve asitli içeceklerden uzak durmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, fazla kilolardan kaçınıp kan dolaşımını düzenleyen kasları hareketlendiren egzersizler yapmak, sizi de selülitsiz bir hayata kavuşturabilir.

Spor Okulları Koordinatörü Funda Öztürk Alban, selülitten kurtulmanız için yapmanız gereken egzersizleri anlattı.

Derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun bağ dokular arasında sıkışması sonucunda derinin üst kısmının portakal kabuğu görüntüsü almasına selülit denir. İlerleyen yaşlarda incelen deri ile selülit daha belirgin, azalan hareket kapasitesi ile de daha kalıcı bir hale gelir.

Alkol ve sigara kullanmak, su içmemek, çay, kahve, asitli içecekler, yağlı yiyecekler tüketmek, hormon düzeyi, cinsiyet ve hareketsizlik, egzersiz yapmamak selülitin başlıca nedenlerindendir. Son zamanlarda, dar kotlar giymek, yüksek topuklu ayakkabılar kullanmak gibi faktörlerden de bahseden uzmanlar, metabolizmanın yavaşlamasının esas alınarak bakılması gerektiğini, dolayısıyla metabolizmanın hızlandırılmasının hedeflenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Selülitten egzersiz ile kurtulmaya karar verdiyseniz, özellikle bacak bölgenizde bulunan selülit için yoğun bacak çalışmalarına hazır olmanız gerekir. Egzersiz selülitten kurtulma da, kasları çalıştırıp deri altındaki yağ tabakasını eritme mantığı ile işmize yarar. Çalışan kaslar, yağları eritir ve selülitler kaybolur. Ancak hiçbir tedbir tekbaşına çözüm değildir. En azından 2* 3 faktörü birlikte gerçekleştirmek gerekir.

1. Hareket

Bir sandalyeden yardım alın. Ayakta durun ve sandalyeye tutunun. Bir sağ bir sol bacağınızı sırayla dizinizden büküp karnınıza doğru çekip öne doğru bırakın. 8x4

         

2. Hareket

Sandalye ye tutunup bacaklarınızı yanlara doğru açıp kapatın. 8x4

        

3. Hareket

Ayakta durun. Bir sağ bacağınızı bir sol bacağınızı öne doğru adım alarak gerin ve geri çekin. 8x4

          

4. Hareket

Diz üstü duruşta yanlara oturuş hareketi. Bir sağ bir sol yana doğru kalçanızla otururken eller önden arkaya hareketli. 8x4

              

5. Hareket

Dizler yerde ve ellerden destek alıp bank duruşuna geçin. Dizinizi karnınıza doğru çekerken başınızı içeri alıp, bacağınızı geriye doğru uzatırken başınızı kaldırın. Bir sağ bir sol bacak. 8x4

                  

6. Hareket

Sırt üstü yatın. Başınızı ellerinizle destekleyerek yerden kaldırın. Bacaklarınızı havaya kaldırıp bisiklet çevirme hareketi yapın. 8x4

                    

Hareketler sırasında derin nefes alıp vermeyi, yemekten bir saat önce veya en az bir sonra çalışmayı, egzersiz yapmanıza engel teşkil edecek bir sorununuz varsa doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Yayın tarihi: 04.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.