Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

NEZLEYİ YENMENİN EN DOĞAL YOLU

Nezleyi Yenmenin En Doğal Yolu
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
04.11.2010 - 14:01 | Son Güncelleme:

Nezle ile ilgili yapılan bir araştırma sevindirici sonuçlar ortaya koydu.

Ne aşılar ne bitkiler nezleyi önlemede bu kadar etkili değil. Bilim adamları açıklıyor: Spor yapmak nezleyi büyük oranda engelliyor!

ABD'nin Appalachian Üniversitesi'nde sonbahar ve kış aylarında 12 hafta boyunca 18-85 yaşında, yüzde 60'ı kadın, bin 2 kişinin katıldığı bir araştırmaya göre, spor ve nezle belirtilerinin azalması arasında ciddi bir bağlantı var.

"British Journal of Sports Medicine" dergisinde ve Fransız “Le Monde” gazetesinin internet sitesinde yayımlanan araştırma, sporla birlikte vücuttan atılan terin nezle virüsüne karşı direnci arttığı dile getiriliyor. Üstelik günde en az 20 dakika spor yapmak bu etkinin oluşması için yeterli.

Bilim adamlarının yaptığı açıklamadaki sayısal veriler ise şöyle: Virüs kapma riskini yüzde 50 azaltan spor, nezle belirtilerinin süresini de yaklaşık 4 gün kısaltıyor. Hissedilen belirtilerin şiddeti ise yüzde 41 azalıyor. Çünkü spor ile birlikte vücudun bağışıklık sistemi güçleniyor.

A.A 

Yayın tarihi: 04.11.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.