Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

HIZLI YAĞ YAKIMI İÇİN EN ETKİLİ HAREKETLER!

BİREYSEL FİTNESS KOÇU BATURALP BEŞER, HAREKETLERİ DETAYLARIYLA ANLATTI.

Hızlı yağ yakımı için en etkili hareketler!
136 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Baturalp Beşer’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Bireysel Fitness ve Yaşam Koçu
 
 

Yağ yakımı için uygulanan birçok diyet mevcut ama bunun yanında spor yapmayı da ihmal etmemek gerek. Bireysel Fitness ve Yaşam Koçu Baturalp Beşer, hızlı yağ yakımı için en etkili hareketleri sıraladı.

Hızlı yağ yakımı için yüksek nabızda antrenman yapmak gerekir, bu da bildiğimiz ya da bilmediğimiz rahatsızlıkları (tansiyon, gizli kalp vb.) tetikleyebilir. İşte, bu nedenle hareketleri uygularken çok dikkatli olmak gerekir. Aşağıdaki egzersizleri yaparken kendinizin farkında olun, hangi hareketleri yapıp hangi hareketleri yapamayacağınıza karar verin ve ona göre antrenmanınıza yön verin. Bu farkındalığa ulaşmak için mümkünse profesyonel bir yardım almaya çalışın. Unutmayın, her hareketi herkes yapabilir diye bir kural yok! Spor öncelikle sağlık için yapılmalıdır.

Bu önemli uyarılardan sonra şimdi hareketlerimize geçebiliriz.

HIGH KNESS

Hızlı yağ yakımı için en etkili hareketler!

Bu hareket dizleri karna doğru çekerek yerimizde koşma şeklinde açıklanabilir. Hareketi yaparken mümkün olduğunca dizlerinizi yukarı çekmeye ve kollarınızı da senkronize bir şekilde hareket ettirmeye çalışın. Hareketi antrenmanınızın başında ısınma hareketi olarak da yapabilirsiniz. Yeni başlayacak olanlar, bu egzersizi ve diğerlerini önce yavaş tempoda daha sonra tempolarını artırarak yapmalılar. Her adımı 1 sayarak 15-20 tekrarla başlanabilir. 2 set başlayıp daha sonra set sayıları artırılabilir.

JUMPING JACK

Hızlı yağ yakımı için en etkili hareketler!

Bu hareket fitness ve aerobik sistemlerinin temel hareketlerinden biridir. Olduğumuz yerde zıplayarak bacakları yana açıyoruz ve aynı anda kollarımızı da başımızın üstünde birleştiriyoruz. Bu hareketi de ısınma hareketi olarak yapabiliriz. Başlangıç seviyesi için 2 set 10-15 tekrar yapılabilir. Bacakları yana doğru açtığınızda kolları başınızın üstünde birleştirmeye çalışın. Senkronizasyon olarak ilk başlarda doğruyu yapmak adına zorlanabilirsiniz ama pes etmeyin, ısındık ve yağ yakmaya başladık bile.

MOUNTAIN CLIMBER

Hızlı yağ yakımı için en etkili hareketler!

Harekete şınav pozisyonunda başlayın. Karnı sıkı bir şekilde tutarak önce bir dizinizi hafif sıçrayarak göğsünüze çekin, ayağınızı yerden kaldırdıktan sonra tekrar başlangıç pozisyonunuza dönün. Dizleri değiştirerek seri bir şekilde isterseniz süre ile (30-45 saniye) ya da isterseniz her diz çekmeyi 1 tekrar sayarak 15-20 tekrar şeklinde yapabilirsiniz. Kalça pozisyonunuzu mümkün olduğu kadar sabit tutmaya çalışın. Yani dizleri çekme sırasında kalçanız yukarı doğru fazla kalkmasın, bacaklarınız hareket etsin.

SQUAT JUMP

Hızlı yağ yakımı için en etkili hareketler!

Olduğumuz yerde dizler parmak uçlarını geçmeyecek şekilde kalçayı arkaya doğru çıkararak çömeliyoruz (squat pozisyonu). Şimdi en son kaldığımız pozisyondan yukarı doğru sıçrayarak hareketi bitiriyoruz. Yere düşerken vücut pozisyonunuz dik bir şekilde değil, yine squat pozisyonunda olmalı. 2 set 5-10 tekrar şeklinde başlayabilirsiniz. Dizlerinde problem olanlar bu hareketten kaçınmalılar.

BURPEES

Hızlı yağ yakımı için en etkili hareketler!

Bu hareket vücudun birçok bölgesini etkili bir şekilde çalıştırır, güç ve dayanıklılığı artırır. Ellerinizi yere koyun, dizleri karnınıza doğru çektikten sonra hafif sıçrayarak bacaklarınızı geriye doğru atın. Kollar gergin olsun, tekrar dizlerinizi karnınıza doğru çektikten sonra kollarınızı başınızın üstüne doğru kaldırarak yukarıya doğru zıplayın. Başlangıç olarak 1 set 5-10 tekrar şeklinde başlayabilirsiniz.

NOT: Bu hareketleri tek tek setler arası 1-1,5 dakika dinlenerek yapabilir ya da tüm hareketleri sırayla 1’er set 10-15 tekrar hiç dinlenmeden uygulayabilirsiniz. Tüm hareketler bittikten sonra 3-4 dakika dinlenin. Kendinize farklı şekillerde antrenman programları hazırlayın, yavaş yavaş antrenmanlarınızın şiddetini artırın. Egzersizleri tam olarak doğru bir şekilde yapabilmek için internetten hareketlerin videolarını da izleyebilirsiniz.

136 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >