Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HER GÜN YALNIZCA 5 DAKİKA ZIPLAYARAK SIKILAŞIN

Her gün yalnızca 5 dakika zıplayarak sıkılaşın
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
24.05.2016 - 14:15 | Son Güncelleme:

Vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtulmak için gece yatmadan önce mutlaka bunu yapın!

Vücudumuzu saran bağ dokusunun gevşemesi ile göbek, basen ve bel bölgelerimizde fazlalıklar meydana gelir. Bu fazlalıklardan yatmadan hemen önce 5 dakika kadar zıplayarak kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiren Medikal Estetik Uzmanı Dr. Fevzi Özgönül, bu yolla vücudun sıkılaşacağının da altını çizdi.

Tüm canlılarda olduğu gibi insan vücudunun da bir denge düşünülerek yaratıldığını söyleyen Özgönül, “Bu dengeye ‘balans’ diyoruz. Koşarken atlarken ve günlük yaşamda mücadele ederken yani bedenen çalışırken bu balans çok önemlidir. Doğada kaçma ve kovalama işlemi çok önemlidir. Kaçarsan kurtulur ve canını kurtarırsın, kovalayıp yakalarsan karnını doyurur ve hayatına devam edersin. Bu nedenle aslında balans, hayati önem taşır. Vücudumuzda bu balansı sağlayan en önemli yapımız tüm vücudumuzu saran ve bize şekil veren bağ dokumuzdur. Bağ dokumuz adı üstünde vücudumuzu saran ve organlarımızı bağlayan, bir arada tutan dokumuz, ne kadar sıkı ve sağlıklı olursa vücudumuz da o derece dengeli olur ve yaşam içinde yapılması gereken atlama, zıplama, kaçma ve kovalama işlemlerini o kadar kolay yapar” dedi.

VÜCUDUNUZDAKİ SALLANAN BÖLGELERE VEDA EDİN

“Şişmanlamak ve kilo almak da zaten bizi saran bağ dokusunun gevşemesi nedeni ile vücudun göbek, basen ve kalça çevresindeki gevşeyen bağ dokusu boşluklarını yağ dokusu ile doldurması sonucu oluşur” diyen Dr.Fevzi Özgönül, “Eğer vücudun kendi kendini tamir zamanı olan gece saat 23:00 - 02:00 saatlerinden hemen önce zıplayarak veya vücudu silkeleyerek gevşek olduğumuzu ve vücutta sallanan bölgeler olduğu haberini iletebiliriz. Bu sallanan bölgelerdeki boşlukları doldurmak çok zaman alacağı için vücudun yapacağı ilk iş bağ dokusunu sıkılaştırmak olacaktır” şeklinde konuştu.

YATMADAN HEMEN ÖNCE 5 DAKİKA ZIPLAYARAK SIKILAŞABİLİRSİNİZ

Özgönül, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Nasıl ani bir tehlike esnasında içgüdüsel olarak yere çöküp kollarımızı başımızın çevresine sarıyor, kendimizi korumaya yani hedef olan bedenimizi küçültmeye çalışıyorsak, zıplama sonrası bedenimiz de kendisini sıkılaştırmaya çalışacaktır. Özellikle güreş, boks gibi sporlarda da balans çok önemlidir. Bu nedenle boksörler ip atlayarak hem performanslarını artırırlar hem de yumruk yediklerinde kolayca düşmemek için balans ayarı yaparak bedenlerini sıkılaştırırlar. Yatmadan önce 5 dakika zıplarsanız hem sıklaşır hem kilo kaybeder hem de zayıflarsınız. Trombolinde zıplayarak zayıfladığını iddia eden birçok kişi vardır. Bunlarda aynı mekanizma ile zayıflamışlardır. Eğer bunu 1 ay boyunca her gece yapmaya karar verdiyseniz mutlaka her sabah kahvaltı etmeyi, her öğlen en geç ikiye kadar öğle yemeği yemeyi unutmayın ve öğün aralarında hiçbir şey yemeyin.”

İHA

Yayın tarihi: 24.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

5 dk 300sn demek, saniyede 1 kere zıplasan... 300 kere zıplarsan verirsin tabi kiloları :)

19.06.2014 16:32:28 ismail hakkı dereli