Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

EVDE YAPILABİLECEK 5 KALÇA VE BASEN HAREKETİ

VÜCUT AĞIRLIĞINIZ İLE YAPABİLECEĞİNİZİ EN ETKİLİ HAREKETLER...

Evde yapılabilecek 5 kalça ve basen hareketi
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Baturalp Beşer’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Bireysel Fitness ve Yaşam Koçu
 
 

Günlük yapılan 1 saatlik antrenmanın günün sadece %4'ünü aldığını belirten Bireysel Fitness ve Yaşam Koçu Baturalp Beşer, evde yapılabilecek 5 kalça ve basen hareketini açıkladı...

Evet hanımlar biliyorum en çok şikayet ettiğiniz bölgeler ve evet yine biliyorum ki çalışmaya en çok üşendiğiniz bölgeler, bir de şu bahaneler var ‘’vaktim yok’’, ’’spor salonuna gidemiyorum’’ işte bütün bu bahanelere artık bir son vermenin zamanı geldi. Çünkü sizlere evde, sadece vücut ağırlığınızla ya da çok küçük 1-2 ekipmanla yapabileceğiniz kalça ve basen için en etkili hareketleri sıralayıp açıklayacağım.

Hareketlere geçmeden önce, iş yoğunluğundan, ev işlerinden zaman bulamayıp bunu bahane olarak gösterenler için çok küçük bir şey söylemek istiyorum. ’’Günde yaptığınız 1 saatlik antrenman gününüzün sadece %4’ünü alır’’. Şimdi bunu aklınızdan çıkarmadan hemen egzersizlere geçelim.

spor

KALÇA İÇİN EN TEMEL HAREKETLER

SQUAT

Ayaklar omuz genişliğinde olmalı ve hiçbir şekilde ayak parmak uçları sağa veya sola doğru olmamalıdır. Parmak uçları düz bir şekilde karşıya doğru bakmalıdır. Kollar yanda vücuda paralel, başın arkasında birleşik ya da dengeyi sağlayabilmek için öne doğru uzatılabilir. Vücut pozisyonu dik olmamalıdır sırtın pozisyonu düz olacak şekilde öne doğru eğik olmalıdır. Ve aşağıya doğru çömelme hareketi yapılır. Hareket vücut ağırlığı ile yapılacağı gibi evde dumbell kullanıyorsanız dumbell ile eğer yoksa 1lt,1.5 lt,2 lt hatta 2,5 lt’lik pet şişelere su doldurarak kendi dumbelllarınızı yapabilirsiniz.

Başlangıç olarak günde 2 set 10 tekrar yaparak başlayarak daha sonra ki günlerde yavaş yavaş artırarak 2 set 12 tekrar daha sonra 14-16… diye devam edebilirsiniz.1,5-2 haftanın sonunda set sayısını 3’e çıkararak yine 10 tekrar ile başlayarak daha sonra tekrar sayısını artırabilirsiniz.Set sayısını daha fazla artırmanızı tavsiye etmiyorum.

Önemli not: Hareketi aşağıda gösterildiği gibi doğru şekilde ve doğru açılarda yapmaya çalışın aksi takdirde yaptığınız hareket yanlış şekilde yapılmış olacak ve hedeflenen kas grubu çalışmayacaktır.

 squat 

HİP BRİDGE

Yere sırt üstü yatılır ve bel boşluğu olmayacak şekilde sırt yere iyice yapıştırılmalıdır. Bacaklar dizlerden kırık şekilde olmalı ve ayak tabanları yere tam olarak değmelidir. Eller yanda yerden destek alarak kalça yukarı doğru kaldırılmalı ve yukarıda 1-2 saniye sıkılarak tekrar hareketin başlangıç pozisyonuna dönülmelidir.

Bu hareketi başlangıç olarak 2 set 15-20 tekrar yapabilirsiniz. Daha sonra yine set sayılarını ve tekrar sayılarını yavaş yavaş artırabilirsiniz. Hareketi daha zorlaştırmak isterseniz hareketi yine aynı pozisyonda fakat tek ayak üzerinde yapabilirsiniz. Bu harekete ‘’One leg hip bridge’’diyoruz.

Önemli not: One leg hip bridge hareketini başlangıç seviyesinde yapmanızı tavsiye etmiyorum.

   egzersiz   

GLUTE KİCK BACK

Yere yüz üstü pozisyonda, dizlerin üstünde ve kollar gergin ya da dirseklerden kırık şekilde geçilir ve bacak yine diz kırık şekilde yukarı doğru kaldırılarak kalça sıkılır.

Başlangıç olarak her iki taraf için sırayla 2’şer set 15-20 tekrar yapılabilir. İlerleyen zamanlarda hareketi zorlaştırmak için isteyenler set sayısını artırabilir ama tavsiyem set sayısını artırmadan tekrar sayısını artırmak ve tekrar sayısı bittiğinde diyelim 20 tekrar yaptınız bir 20 tekrarda bacağı yukarı pozisyonda tutacak şekilde kalçayı sıkarak bir 20 tekrarda kısa kısa yapabilirsiniz. Ve en sonunda hareket bittiğinde bacağınızı 4-5 sn kalça sıkılmış şekilde yukarıda tutatbilirsiniz. Göreceksiniz kalça kaslarınızı çok hissedeceksiniz.

Önemli not: Hareket kollar gergin şekilde yapıldığında belinde problem olanlar ya da hareketi yaparken belinde baskı, ağrı hissedenler dirsekler yerde pozisyonda hareketi yapmalıdır.

 egzersiz 

HEM KALÇA HEM DE BASEN BÖLGESİNİ ÇALIŞTIRAN HAREKETLER

GLUTE SİDE ONE LEG LİFT

Az önce bahsetmiş olduğum ‘’Glute Kick Back’’ hareketi ile çok benzer fakat bu hareketi yaparken dirsekler yerde olmayacak kollar gergin şekilde yerde ve bacak dizden kırık bir şekilde yana doğru açılarak yapılmalıdır.

Başlangıç olarak 2’şer set 10-15 tekrar yapılabilir. Daha sonraları yine set sayısı artırılmadan tekrar sayılarını artırabilirsiniz. Hareketi daha da zorlaştırmak için daha sonraları yapılan tekrar sayılarından sonra yine yapılan tekrar sayıları kadar hareketi kısa kısa yapabilir ve bittiğinde 4-5 sn bacağınızı son pozisyonda tutabilirsiniz. Artık bu da bana yetmiyor daha fazlası diyorsanız eğer bacağınız açık pozisyonda hareketi yapabilirsiniz. Acıyı ve yanmayı fazlasıyla hissedeceksiniz.

 egzersiz 

SİDE LYİNG LEG LİFT

Yere yan pozisyonda yatılır ve yere yakın olan kolla ya başa destek yapılır ya da kol yere doğru uzatılır baş kolun üzerine yatacak şekilde bacak yukarı doğru kaldırılır. Diğer bacak yerde diğer bacakla aynı pozisyonda ya da dizden kırılı bir şekilde olabilir.

Başlangıç olarak 2’şer set 20-25 tekrar yapılabilir. Daha sonraları tekrar sayıları artırılabilir ve yapılan her tekrar sayısından sonra bacak yukarıda tutularak kısa kısa tekrar sayısı kadar harekete devam edilebilir. Yine kalça ve basen bölgesindeki kasları daha da hissetmek için hareket bitiminde bacak yukarıda 4-5 sn tutularak hareket bitirilebilir.

 egzersiz 

Antrenmanınızda setler arası 30-45 sn dinlenmeyi hareketler arası da 1 dk dinlenmeyi unutmayın. Böylece toplam antrenmanınınız 30-45 dk maksimum 1 saat sürer. Bittiğinde ve daha sonra ki günler canınız biraz acıyacak ve o an bana belki çok kızacaksınız ama daha sonra çok teşekkür edeceksiniz hepinize şimdiden iyi antrenmanlar.

Baturalp Beşer
Bireysel Fitness ve Yaşam Koçu

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Resimdeki squat yanlis gosterilmis,1. Resim.. Dizlerinizin ustune cokerken parmak uclarinizi gorebilmeniz lazim. O da ancak poponuzu sivri olacak bicimde geriye dogru cikararak olur. En azindan ben oyle biliyor ve yapiyorum.

29.11.2015 deep sky
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >