Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ESNEKLİK, HUZUR GETİRİYOR

Esneklik, Huzur Getiriyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
26.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Vücudunuzu esnetirken nelere dikkat etmelisiniz?

Güne iyi başlamanın ve huzurlu bir gün geçirmenin en önemli koşulu, zinde bir vücuda sahip olmaktır. Vücudu doğru bir şekilde esnetmek ise zindeliği büyük ölçüde sağlıyor. Dr. Vildan Çerçi, esnemenin önemini ve dikkat edilmesi gereken hususları anlatıyor.

Esnekliğin Önemi Nedir?

Esneklik hareketsiz yaşamdan aktif yaşama geçiş sağlayan önemli bir özelliktir. Hareket sisteminin esnek olması zorlayıcı, ani hareketler karşısında eklem, tendon ve kas yapılarımızın zedelenmemesini sağlar. Hareketlerimizin daha rahat ve konforlu olmasını sağlar. Kasların esnekliği kendimizi iyi ve rahat hissetmemizi sağlar, kas gerginliğinden oluşan ağrıları ortadan kaldırır. Kan dolaşımını düzenler.

Aşırı Esnemenin Zararı Var mıdır?

Vücut esnekliği yapısal farklılık gösterir. Dokuları aşırı germek, limitlerimizi zorlamak, her gün daha fazla esnemeye çalışmak doğru değildir. Bu durum da hem ağrı, rahatsızlık duyarsınız hem de dokuları zedeleme, zorlama olasılığınız çok yüksektir. Doğru esneklik, rahatlatıcı, keyifli ve hareket özgürlüğü sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Herkes Esneme Yapabilir mi?

Her yaşta ve her vücut yapısındaki kişi, esneklik özelliğine bakmaksızın esneme yapabilir. Fiziksel rahatlığı olmayan, sağlıklı herkes esneyebilir. Ancak aşırı zorlamadan kaçınmak doğru esneme tekniklerini öğrenmek gerekir.

Yayın tarihi: 26.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

esneğimmmm huzurluyuumm :)spor yapınca olumlu düşüncelerin beyne toplandığı konusunda hem fikirim

16.03.2011 20:50:11 damla akdemir

Spora gidemediğim şu günlerde her gün yapmaya çalışıyorum, kasların uzamasına ve rahatlamanıza yardımcı oluyor,çok faydalı.

3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER