Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AKILLI TELEFON KULLANANLAR DİKKAT!

Akıllı telefon kullananlar dikkat!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Funda Öztürk Alban’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

01.06.2016 - 10:00 | Son Güncelleme:

Cep telefonunuz saatlerce elinizden düşmüyorsa bu hareketleri mutlaka yapın.

Akıllı telefon kullanımının artışı ve kullanım yaşının küçülmesi ile birlikte her yaş grubu için risk olan omurga sorunları artık yanı başınızda. Spor Eğitmeni Funda Öztürk Alban, uzun süre cep telefonu kullananların yapması gereken egzersizleri anlattı.

Sürekli elinde telefon, başı önde, kamburu çıkarak saatler geçiren insanların acil olarak bu alışkanlıklarını kontrol altına alması ve düzenli egzersiz yapması gerekiyor.

Yeni neslin hastalığı olan teknolojiyi kontrollü kullanamamanın aileler tarafından dikkate alınması ve herkesin kendi çözümlerini üretmesi şart. Çocukluk döneminde yapılan sportif aktivitenin faydalarından bahsederek ileride sağlıklı yetişkinlerin hedeflenmesi ve yaşam kalitemizin yükselmesi için bilincin ailede başlaması öngörülüyor.

ÇOCUKLARI SPORA YÖNLENDİRMEK ÇOK ÖNEMLİ!

Sürekli masa başında çalışan, cep telefonlarına, tablet bilgisayara, bilgisayar oyunlarına mahkum yetişen gençleri ve çocukları korumak ailelerine düşüyor. Onlar için doğru zaman ve etkinlik planlaması yapmak, onlara örnek olarak spora ve sanata vakit ayırmak, teknolojiyi gerektiği kadar kullanmak alınacak başlıca önlemler.

İlkokul çağındaki çocukların spora ve sanata yönlendirilmesi, boş vakitleri için seçenekler sunulması, gençlerin aldıkları eğitim ve artık farkında oldukları yetenekleri doğrultusunda aktiviteler seçmeleri onları ilerideki yaşamlarının kalitesini belirliyor.

Teknoloji ile uzum zaman geçiren hareketsiz insanların mutlaka her gün en az 30 dakika yürüyüş yapması veya sırtüstü yüzmesi gerekiyor.

Omurga sağlığı için alınması gereken an önemli tedbirin dik durmak, doğru duruş alışkanlığı kazanmak ve bunu destekleyici hareketler olduğunu vurgulayan otoritelerin de altını çizdiği omurga hareketlerine birkaç örnek verelim.

Egzersiz

Pilates topunuz varsa topla, yoksa sadece sırtınızı düz bir zemine aynı şekilde yaslayarak bedeninizi dengeli bir şekilde duvara dayayın. Omurganızın düz olduğunu hissettiğinizde duvarı iter gibi bir direnç uygulayın ve içinizden yavaşça 10’a kadar sayıp bırakın. Bunu dinlenerek 2 kez yapın.

Yayın tarihi: 01.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.