Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ZONA NEDİR? ZONANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zona nedir? Zonanın belirtileri nelerdir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.08.2016 - 09:30 | Son Güncelleme:

Nadiren de olsa zonanın tekrarlama ihtimali vardır.

Zonanın ilk belirtisinin derinin belirli bir bölgesinde yanma, batma tarzında ağrılar olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Doktor Mukaddes Özcan, zona hastalığının teşhis ve tedavisinden bahsetti.

ZONA NEDİR?

Zona, daha önce su çiçeği geçirmiş kişilerde vücudun tek tarafında ciltte oluşan ve içi su dolu, çok ağrılı, kaşıntılı kabartılarla seyreden bir hastalıktır.

Su çiçeği geçirildikten sonra bu hastalığa neden olan virüs (varisella zoster) vücutta sinir hücrelerine yerleşip hiçbir belirti vermeksizin yıllarca sessiz kalır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında ise virüs yerleştiği hücreden ayrılarak bu sinir bölgesine yakın deride bir enfeksiyona yol açabilir. Oluşan kabartılar genellikle bir aya kadar iyileşir, fakat sinir ağrıları daha uzun süre görülebilir. Bu hastalığa her yaşta rastlanırsa da, en sık 50 yaşın üzerinde olur.

zona

ZONA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zonanın ilk bulgusu derinin belirli bir bölgesinde yanma, batma tarzında ağrı ve duyarlılık artışıdır. Bu belirtiler döküntünün gelişmesinden 2-3 gün önce döküntü alanında ortaya çıkar. Bu arada baş ağrısı ve ateş olabilir. Bu alanda daha sonra kızarıklık ve gruplar halinde içi berrak su dolu kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar genellikle 2-4 hafta kadar kalır. Daha sonra kabarcıkların içindeki sıvının rengi koyulaşır, kabuk gelişir ve giderek iyileşmeye başlar. Ağrı kabarcıkların kaybolmasından sonra da sürebilir. Nadiren döküntü olmaksızın ağrı olabilir.

TETİKLEYİCİLER

Yoğun stres, aşırı yorgunluk, beslenme bozukluğu, kanser tedavileri, kaza, zehirlenme veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılması bu virüsün aktifleşmesine neden olabilir. Nadiren de olsa zonanın tekrarlama ihtimali vardır.

 hasta 

ZONA TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Derideki belirtilerle birlikte şiddetli ağrılar nedeniyle genellikle tanı kolay koyulur. Nadiren kabarcıklardaki sıvının mikroskobik incelemesi gerekebilir.

TEDAVİ

Zona hastalığı birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Genellikle hastayı rahatlatmak için ağrı kesiciler verilir. Sıvı pansumanlar ise kabarcıkların hızla kurumasını sağlar. İlk 72 saat içinde ağızdan virüse karşı ilaç kullanılmasıyla döküntü ve ağrı süresi kısalır. Bunun dışında B vitaminleri; ağrı, kızarıklık ve kaşıntıyı gidermek için krem ve solüsyonlar kullanılmaktadır. Gözde görüldüğünde benzer amaçlarla göz kremleri uygulanır.

Dermatoloji Uzmanı Doktor Mukaddes Özcan

Yayın tarihi: 03.08.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.