Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YEŞİL ÇAY İLE AŞIRI TERLEMEYİ ÖNLEYİN!

Yeşil çay ile aşırı terlemeyi önleyin!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
26.05.2014 - 14:30 | Son Güncelleme:

Terlemeyi önlemek için dikkat edilmesi gereken noktalar…

Aşırı terlemenin kişilerin sosyal hayatını olumsuz etkiliyor. Özellikle el, ayak ve koltuk altı bölgesinde terleme daha fazla olur. Aşırı terlemede genetik bir yapı söz konusu olabileceğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, terlemeyle baş etme yollarını anlattı.

Baharatlardan uzak durun!

Baharatlı yiyecekler, tuz ve alkol yüzeysel kan damarlarını genişlettiği için terlemeye yol açar. Bol baharatı ve biberi yemeklerinizde mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın. Alıç, aşırı terleme sorunu için etkili olabilir. Günde birkaç tane alıç yiyin ya da çayını yapıp günde 2 bardak içebilirsiniz. Bunun yanı sıra şahtere otu, karabaş otu ve yeşil çayları günde 2 bardak içilebilir. Bazı bitkiler terlemeyi artırır. Bunlardan bir açı zencefil ve ginseng çayıdır. Aşırı terleme sorunu olan kişilerin bu bitkilerden uzak durması gerekiyor. Terleme vücudun koruyucu sistemidir. Genel olarak aşırı terlemeler obezite, diyabet, şeker hastalığı, troid bezinin fazla çalışması, menepoz, andropoz hastalıklarının da işareti olabilir. Bu nedenle terleme sorununda altında yatan nedenin iyi tespit edilmesi gerekir. Bölgesel terlemelerin ise bu hastalıklarla ilgisi yoktur.

Ayaklar için şifalı karışım

Ilık su içerisine ada çayı, kekik, papatya, deniz tuzu ekleyerek ayaklarınızı suda dinlendirin. Bu hem yorgunluğu alacak hem de ayak terlemesine ve kokusuna iyi gelecektir. Papatya, ada çayı, kekik, deniz tuzunu ılık suya ekleyin ve ayaklarınızı bu suda dinlendirin. Ayaklarınızın rahatladığını göreceksiniz.

Yayın tarihi: 26.05.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.