Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YEŞİL ÇAY BU İLAÇLARIN ETKİSİNİ AZALTIYOR!

Yeşil çay bu ilaçların etkisini azaltıyor!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
18.03.2016 - 08:43 | Son Güncelleme:

Kullandığınız ilacın besin-ilaç etkileşimi hakkında bilginiz var mı?

Yeşil çayın hipertansiyon hastaları için komplikasyonlara neden olabileceğini söyleyen Diyetisyen Tuğba Cici, tansiyon yüksekliği olan hastalara önerilerde bulundu.

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Yüksek tansiyon ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmediğinde; kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Her zaman söylediğimiz gibi; birine iyi gelen yiyecek-içeceğin bir başkasına zehir etkisi yapabileceği. Sağlıklı bir içecek alternatifi gibi gözüken yeşil çay, hipertansiyon hastaları için ciddi komplikasyonlara sebebiyet verebilir.

ilaç

YEŞİL ÇAY KULLANILAN İLACIN ETKİSİNİ AZALTABİLİR

Yeşil çay hipertansiyon hastalarının kullandığı ilacın etkisini zayıflatabilir ve nadolol (corgard) gibi beta bloker içeren tansiyon haplarındaki etken maddelerin vücut tarafından emilimini zorlaştırabilir. Yapılan bir araştırmada tansiyon hapı kullanan ve yeşil çay içen hastaların kanında ilaca ait daha az etken madde olduğu görülmüştür. Bu demek oluyor ki yeşil çay barsak zarında bulunan hücrelerin ilaç transportunu sağlayan mekanizmaları bloke ediyor (Jan. 13 in Clinical Pharmacology & Therapeutics).

Bu yüzden beta bloker içeren ilaçları kullanan hastaların yeşil çay tüketiminden uzak durmalarında fayda var. İlaçların yiyecek-içeceklerle etkileşebileceği unutulmamalıdır. İlaç kullanan hastalar bu konuda bilinçli olmalıdır ve kullandığı ilacın besin-ilaç etkileşimi hakkında bir uzmandan bilgi almalıdır.

 çay 

TANSİYON YÜKSEKLİĞİ OLAN HASTALARA ÖNERİLER:

 • Tuz tüketimi kontrol altına alınmalıdır.
 • Kilo olması gereken değerler arasında olmalıdır.
 • Alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Yeterli ve dengeli beslenme programına uyulmalıdır.
 • Sigaradan kullanımı varsa buna son verilmelidir.
 • Düzenli fiziksel aktivite yapılmalıdır.
 • Stres yaratan durumlarda bunun geçici olduğunu bilin ve sizi mutlu eden şeyler yapın. Mesela uzun zamandır görüşemediğiniz arkadaşınızla buluşun ya da birkaç gün şehir dışına çıkıp kendinize zaman ayırın.

Diyetisyen Tuğba Cici

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 18.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.