Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

YENİ KORUNMA YÖNTEMİ ‘BONCUKLU SPİRAL’

HAMİLELİĞİ ÖNLEMEDE NORMAL SPİRALDEN DAHA ETKİLİ!

Yeni korunma yöntemi ‘boncuklu spiral’
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Op.Dr Şule Aydın, kadınların yeni korunma yöntemlerinden biri olan boncuklu spiralin gebelik önlemede normal spiralden daha etkili olduğunu söyledi ve boncuklu spiralin avantajlarından bahsetti.

Spiralin dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan ve kadınlar tarafından tercih edilen korunma yöntemlerinden biri olduğunu belirten Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şule Aydın, Belçikalı Dr. Dirk Wildemeersch’in geliştirdiği yeni boncuklu spiral kadınları istenmeyen gebelikten koruduğunu belirtti.

RAHİMLE KOLAY UYUM SAĞLIYOR

Bu yöntemin Avrupa’dan sonra Türkiye’de uygulanmaya başladığını belirten İzmirli doktor, bu yöntemde kadınlarda görülen yan etkilerin en az seviyeye indirildiğini söyledi. Dr. Aydın, “En çok görünen yan etkiler kanama artışı, cinsel ilişkide Ağrı, batma, kayma, istenmeyen gebelik, sancı ve enfeksiyon riskidir. Bu tür yan etkileri yaşayan kadınların bir kısmı spiral kullanmaktan vazgeçer. Bir kısmı da yan etkileri kabul edip, yaşam kalitelerinden ödün verirler. Boncuklu spiral çok küçük ve esnek yapısından dolayı kullanımı kadınlara büyük avantajlar sağlar. Her kadının rahmi farklı boyut ve şekillere sahiptir. Bu spiral bakır alerjisi olmayan ve anormal deforme rahime sahip olmayan bütün kadınların rahmiyle uyumludur” dedi.

Boncuklu spiral

KORUMA ETKİSİ ÇIKARILDIĞI GÜNE KADAR DEVAM EDİYOR

Dr. Aydın, şu bilgileri verdi: "Bakırlı T-spiral kullanan kadınların en çok şikayet ettiği yan etki kanama döneminin çok uzun ve yoğun geçmesidir. Bu tür şikayet kadınların yüzde 50’sinde kansızlığa yol açar ve ilaç tedavisi uygulaması gerekir. Bu ürünü kullanan kadınların adet kanaması değişmez ve adet kanaması hiçbir ürün kullanmadığında olduğu gibi aynı şekilde devam eder. Rahim tavanına sabitleştirilen bu ürün çerçevesiz olduğundan rahim duvarına batmayı, kaymayı ve dışarıya atılmasını engeller. Kullanıcıları 5 yıl boyunca korur ve koruma etkisi çıkarıldığı güne kadar devam eder. Bu ürün rahim içerisinde sürekli bir şekilde bakır iyon salgılar. Bu bakır iyonlar spermlerin hareket etmesini ve yumurtanın döllenmesini engeller. Gebeliğin önlenmesi döllenme olmadan sağlanmaktadır. Avrupa’da yapılan klinik araştırmalar sonucu gebelik önleme oranı diğer bakır T-spirallerden daha yüksel olduğu tespit edilmiştir."

Boncuklu spiral

YAPISI KÜÇÜK VE ESNEK

Aile planlamasını tamamlamış kadınlar kullanabilirler. Küçük ve esnek yapısından dolayı doğum yapmamış küçük -rahimli kadınlar tarafından da kullanılabilir. Kürtaj esnasından sonra hemen uygulanabilir. Acil korunma yöntemi olarak kullanılabilir. Doğum yapmış kadınlara doğumdan 3 ay sonra yerleşim yapılabilir. Bebek emzirmeyi hiçbir şekilde etkilemez.

İHA

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >