Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİ EVLENENLERİN KABUSU “BALAYI SİSTİTİ”

Yeni evlenenlerin kabusu “balayı sistiti”
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ebru Ünal’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
 
 

14.07.2016 - 15:50 | Son Güncelleme:

Evlilikte ilk cinsel ilişki deneyimi sonrasında ve takip eden balayı günleri içerisinde idrar yollarında iltihap görülme olasılığı çok yüksek... Bu nedenle idrar yolu iltihabına ‘balayı sistiti’ de deniyor. Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Ünal, kadınların kabusu haline gelen bu rahatsızlık hakkında önemli bilgiler veriyor.

İdrar yolu enfeksiyonlarının bir çoğu idrar torbası ve üretrada (idrar yolu) oluşur. Kadınlarda bağırsakta yaşayan bakteriler anüs ve vajen etrafında yerleşir. Bu bakteriler idrar yollarına üretra denen açıklıktan girip yukarı doğru ilerlediğinde idrar yolu enfeksiyonuna neden olurlar. Eğer biraz daha yukarı çıkarak mesaneye kadar gelirlerse ‘sistit’ olarak bilinen idrar torbası iltihabına yol açarlar. Bu basamağın bir üstü ise idrar toplama kanalları ve böbreklerdir. Böbreklerin iltihabına ise ‘pyelonefrit’ denir. Üst idrar yolunun iltihabı alt idrar yolununkinden çok daha ciddi ve ağrılıdır.

Kadınların üretraları erkeklerden daha kısa olduğu için idrar yolu iltihabı şanssızlığı kadınlarda daha fazladır.

İDRAR YOLU İLTİHABI NEDENLERİ

Kadınların yapılarından dolayı cinsel ilişkiden sonra idrar yolu iltihabı olmaları daha kolaydır. İdrar yolunun açıldığı yer olan üretra, vajinanın tam önünde yer alır. Seks sırasında bakteriler; penis, parmak veya aletlerin etkisi ile buradan içeriye ilerler.

İdrar yolu iltihabının ilk cinsel ilişki deneyiminde veya sık cinsel ilişki olduğunda oluşması daha olasıdır. Bu nedenle bu duruma ‘balayı sistiti’ de denir.

İDRAR YOLU İLTİHABI BELİRTİLERİ

İdrar yapma isteğinin ertelenemeyecek kadar fazla olması, idrar yaparken batma, yanma olması en sık belirtisidir. İdrar yaptığınız halde bir iki dakika sonra tekrar yapma isteği olur. Ağrı, karın alt kısmında, belde veya yan kısımlarda olabilir. Diğer belirtiler ise idrarda kötü koku, bulanık idrar ve bazen de idrarda kan olmasıdır.

Eğer bakteri daha yukarıya yani böbreğe ilerlerse böbrek bölgesinde ağrı, ateş, titreme, bulantı ve kusma görülür.

Yayın tarihi: 14.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.