Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAZIN KADINLARI BEKLEYEN TEHLİKE

Yazın kadınları bekleyen tehlike
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.06.2014 - 15:00 | Son Güncelleme:

Serinleyeyim derken sağlığınızdan olmayın!

Yazın sıcaktan bunalanların bir numaralı tercihi olan deniz ve havuzlar, kadınlar için hastalık riski taşıyan yerlere dönüşebiliyor. Bu konuda kadınları uyaran Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Serhat Partalcı, dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

Kadın genitali daha geniş bir yüzeye sahip olması sebebiyle dış ortamdaki bakteri ve virüslerden erkeklere göre daha fazla etkileniyor. Sıcak hava ve terleme ile birlikte oluşan mantar hastalığı; aşırı kaşıntı, batma, yanma, kötü koku gibi belirtileri yüzünden hem sosyal hem de iş hayatlarında kadınları olumsuz etkiliyor.

Genital bölgenin nemli kalmasına bağlı olarak vajinal mantar enfeksiyonları çoğaldığı gibi sentetik çamaşırların, dar pantolonlar da bu riski artırıyor. Yaz aylarında deniz veya havuz sonrası artan kaşıntı şikayetleri, mantar bulaşması şeklinde değildir. Havuz suyundaki klor vücuttaki yararlı bakterileri öldürmesi sonucu mantar sporlarının aktif hale gelmesiyle oluşmaktadır.

Aşırı Titizlik Zarar Veriyor

Aşırı titizlik, gereğinden fazla genital bölgeye müdahale ve temizlik maddelerinin kullanması, bazik sabunlar, deodorant, parfümler bölgeyi korumak yerine tam tersine zarar verir ve enfeksiyon oluşumuna neden olur.

Kadınların doğal korunma faktörleri arasında, iç genitallerden dış kısma doğru yavaş sıvı hareketi mevcuttur. Vajina içinde normalde hastalık yapmayan bir takım mikroorganizmalar ve yararlı bakteriler bulunuyor. Alınması gereken önlemleri ise şöyle:

- Çok sık ve abartılı temizleyicilerle yıkamamak

- Bu amaç için üretilen temizleyicileri günde 2 defa kullanmak

- Nemli ve önceden kullanılmış şezlonglara temiz havlu yaymak

- Uzun süre mayo ve bikiniyi ıslak kullanmamak

- Mümkün olduğunca suda kısa süre kalmak

Yayın tarihi: 02.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.