Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

YAZIN HASTA OLMAMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN!

ÖĞLE SAATLERİNDE MÜMKÜN OLDUĞUNCA DIŞARI ÇIKMAYIN.

Yazın hasta olmamak için bunlara dikkat edin!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

İç Hastalıkları Uzm. Dr. Ferit Sarı, artan sıcak havaların insan sağlığını olumsuz etkilememesi için önemli tavsiyelerde bulundu.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Sarı, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havaların insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin minimuma indirgenmesi için açıklamalarda bulundu.

Özellikle son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havaların insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin minimuma indirgenmesi için Uzm. Dr. Ferit Sarı uyarılarda bulundu.

Dr. Sarı; “Hava sıcaklıkları yüksek seyretse de çevremizde tıpkı kışın olduğu gibi aksırıp, öksüren ya da ateş, halsizlik ve kas ağrılarından şikâyet eden pek çok kişiye rastlıyoruz. "Yazın ortasında da hasta olunur mu?" dedirten bu durum çoğunlukla klimalar, soğutma sistemleri ve sağlıklı beslenmemekten kaynaklanıyor. Hissedilen sıcaklığın 32 derecenin üzerine çıktığı zaman ısı çarpması, ısı yorgunlukları ve kuvvetli " termal stres" ortaya çıkabilir. Özellikle 5 yaş altındaki çocuklar ile 65 yaş üzerindeki yaşlılar ile kalp, tansiyon ve akciğer hastaları gibi kronik rahatsızlıkları bulunanların sağlığı olumsuz etkilenebilir.” Dedi.

Diyabet hastaları, sıcak havalarda bol su tüketmeli

Medical Park Uşak Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Sarı; Sıcakların artması ile sorun olabilecek sağlık sorunları ve bunlar ile ilgili öneriler hakkında kısaca şu bilgileri verdi; “Yaz sıcakları nedeniyle diyabet hastalarında kalp ve dolaşım sistemine normalden fazla bir yüklenme olması, sıvı ve tuz kaybına adapte olma durumunun da bu hastalarda daha güç olması nedeniyle şeker hastalarının özellikle bu dönemde dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

Diyabet (şeker) hastaları; sıcak havalarda bol su tüketimine, güneş altında çok uzun saatler kalmamaya, şeker düzeyini kontrol altına almak için düşük kalorili beslenmeye, alkol ve kafeinden uzak durmaya, ayaklarda açılabilecek yaralara karşı da özellikle deniz içerisinde daha dikkatli olmaya özen göstermelidir. Yine yaz sıcaklarında kişinin sık sık duş alarak vücut ısı dengesini koruması ve bu aylarda şeker ölçümünü düzenli bir şekilde yaptırarak kontrollerini aksatmaması önemlidir.”

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Sarı, sağlıklı bir yaz geçirmek için şu önerilerde bulundu; “Öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın. Sıvı tüketimi arttırılmalıdır. en az 2-2.5 lt su tüketilmeli, gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Güneşe karşı önlem alın

Sindirimi kolay hafif besinler tercih edilmeli. Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde gayret harcamaktan kaçınmalılar. Havasız ve kapalı yerlerde uzun süre kalınmamalı ve hava akımı sağlanmalıdır. Kalp hastalığı veya hipertansiyonu olanlar dışında gıdalarla tuz alımı arttırılmalıdır.

Tuz kısıtlaması yapmak zorunda olanlar ise sıvı ve tuz kaybı konusunda dikkatli olmalıdırlar. Pamuklu açık renkli ve bol elbiseler tercih edilmeli ve geniş kenarlıklı şapka kullanılmalıdır. Sık sık ılık su ile duş yapmakta fayda vardır. Kanser hastaları, kemoterapi görenler ve değişik deri hastalığı olanlar, güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmelidir. Göz sağlığımız için Ültraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler takılarak güneşe karşı önlem alınmalıdır.”

İHA

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >