Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAZ RAHATSIZLIKLARINA KARŞI İLK YARDIM

Yaz rahatsızlıklarına karşı ilk yardım
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.06.2014 - 14:00 | Son Güncelleme:

En sık rastlanan problemler ve ilk yardım önerileri…

Soğuk kış günlerinde görülen grip ve nezle ile yazın sıklıkla karşılaşılmasa da, birçok farklı rahatsızlık ile birlikte huzurunuz kaçabilir. Yaz aylarında güneş çarpması, böcek sokması ve gıda zehirlenmesinin sıklıkla yaşandığını belirten Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer, bu rahatsızlıklar ve yapılması gereken ilk yardım müdahaleleri hakkında bilgi veriyor.

Güneş çarpmasına karşı…

Güneş çarpması ve yanıkları yaz aylarında en sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer alır. Özellikle açık tenli ve çilli kişiler güneş ışınlarından daha kolay etkilenerek güneş yanıklarına maruz kalabilirler. Bununla birlikte çocuklar da, güneş ışınlarından çok kısa sürede olumsuz etkilenerek, rahatsızlanabilirler. Güneş çarpması, tedavi edilmemesi durumunda öldürücü olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Güneş çarpmasının belirtileri arasında; şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve yüksek ateş bulunur. Böyle bir durumla karşılan kişinin, serin bir yere götürülmesi, vücudu sıkan giysilerin çıkarılması, başına soğuk kompres veya buz torbası konulması önerilir. Ateşin çok yüksek olması durumunda ise hastanın en kısa sürede ilk yardım desteği alması ve bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.

Yayın tarihi: 02.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.