Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAZ AYLARINDA DİŞ HASSASİYETİ ARTIYOR

Yaz aylarında diş hassasiyeti artıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.07.2017 - 11:34 | Son Güncelleme:

Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, dişlerde meydana gelen ve ciddi bir rahatsızlık oluşturan diş hassasiyetleriyle ilgili bilinmeyenleri anlatıyor...

Aşırı sıcaklardan bunaldığımız yaz aylarında serinleyebilmek için çeşitli yollara başvuruyoruz. Soğuk besinlerin tüketimi de serinlemek için tercih ettiğimiz yöntemlerin başında geliyor. Fakat yaz aylarında dondurma yerken ya da soğuk su içerken kişiler sıklıkla dişlerinde “üşüme” olarak adlandırdıkları şikayetlerle karşılaşabiliyor.

SOĞUK YİYECEK-İÇECEK TÜKETİMİNE DİKKAT

Diş hassasiyeti; sıcak veya soğuk yiyecekler tüketildiğinde ortaya çıkan sızı şeklindeki ağrılarla kendini belli ediyor. Kışın genellikle varlığını çok hissettirmeyen diş hassasiyeti, yaz aylarında soğuk içecek ve yiyeceklerin tüketilmesinin artmasıyla sızlama şeklinde belirtiler vermeye başlıyor. Ağrıya neden olan ve kişinin yiyip içtiklerinden aldığı zevki azaltan diş hassasiyetleri, birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. 

diş

DİŞ HASSASİYETİNİN ALTINDA BİRÇOK SORUN YATABİLİYOR

1- ÇÜRÜK DİŞLER

Diş hassasiyetinin en yoğun hissedildiği durumların başında dişlerdeki çürükler geliyor. Çürüyen dokunun diş minesine zarar vermesi hassasiyet oluşumuna neden oluyor.

2- DİŞ ETİ İLTİHAPLARI

İyi fırçalanmayan dişlerde kalan yiyecek artıkları, bakteri ve tartar oluşmasına neden olabiliyor. Oluşan bakteri ve tartarlar da diş eti iltihaplanmasına yol açarak diş etlerini güçsüzleştiriyor ve dişlerde hassasiyet meydana getiriyor.

 diş 

3- ESKİ DOLGULU DİŞLER

Diş dolgusu zamanla etkisini kaybedebiliyor ve yenilenmeye ihtiyaç duyabiliyor. Etkisini kaybeden dolgular da diş hassasiyeti oluşturuyor.

4- DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ

Diş eti çekilmeleri esnasında, diş kökü ortaya çıktığı için diş hassasiyeti artıyor.

Yayın tarihi: 05.07.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.