Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

VÜCUTTAKİ ÇİLLER HANGİ DURUMDA HASTALIK HABERCİSİDİR?

Vücuttaki çiller hangi durumda hastalık habercisidir?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
21.10.2015 - 09:57 | Son Güncelleme:

Çil tedavisinde kullanılan yöntemleri anlatan Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman, çillerin hangi durumlarda hastalık habercisi olduğunu açıkladı...

Çiller daha çok yüzde olmak üzere güneş gören yerlerde oluşan kahverengi lekelerdir. Genetik yatkınlığı olan kişilerde ultraviyolenin etkisiyle pigment artışı görülür.

Selim karakterli çiller çoğu kez 1-5 mm çapta olurlar. Sınırları net oluşumlar güneşin etkisi olmadığı zamanlarda solma gösterirler.

çil

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Daha çok sarışın, kızıl ve açık tenlilerde görülse de esmer ve buğday tenlilerde de çile rastlanabilir. Çocukluk döneminde ortaya çıkarlar. Bazı kişilerde hayat boyu devam ederken diğerlerinde yaşla birlikte kaybolurlar.

ÇİL TEDAVİSİ

Çillerin tedavisinde güneşten korunma, azelaik asit, hidrokinon, tretinoin, glikolik asit, C vitamini içeren krem ve solüsyonlar kullanılabilir. Hastane ortamında kimyasal soyma, kriyoterapi ve lazer tedavileri uygulanabilir.

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURULMALI?

Çilleri melanom dediğimiz ben kanserinden ayırmak gerekir. Bu nedenle;

 • Kahverengi lekeler asimetrikse,
 • Lekelerin kenarları ve renginde düzensizlik görüyorsanız,
 • Çilin çapı büyük hızla artıyorsa,
 • Kahverengi leke hızla şekil değiştiriyorsa,
 • Çevresinde daha ufak lekeler oluşuyorsa,
 • Tümör habercisi sertlik, kabarıklık, kanama, ağrı, kabuklanma, kaşıntı yapıyorsa, doktora başvurulmalıdır.

 çil 

Ben kanseri şüphesi varsa biyopsi alınıp patolojiye gönderilmelidir. Halk arasında yanlış bir inanış olarak ben alınırsa kanser olacağı söylenir. Bir kahverengi deri oluşumunun kanser olup olmadığı patolojik tetkik olmadan saptanamaz. Bu yanlış inanış nedeniyle tanı ve tedavide gecikme olabilir. Halbuki melanom yeni başladığı, ince ve küçük olduğu dönemde sadece lekenin alınmasıyla bile tedavi edilebilir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman

Yayın tarihi: 21.10.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.