Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

VÜCUT TİPİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Vücut tipinizi biliyor musunuz?
23 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Baturalp Beşer’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Egzersizin 50 tonu Bireysel Fitness ve Yaşam Koçu
 
 

Vücut tipinize göre spor yapmanız hızlı kilo vermenizi, kısa zamanda istediğiniz vücut şekline kavuşmanızı sağlar. Peki, sizin vücut tipiniz hangisi?

Vücut tipinizi bilmeniz size yaptığınız egzersizlerden daha çabuk sonuç almanızı sağlar, bu da vakit kaybını önler. Vücut tipinizi öğrendikten sonra daha bilinçli şekilde egzersiz yapmış olursunuz.

3 tip vücut tipi vardır: Ektomorf, mezomorf ve endomorf.

Vücut tipi

1. EKTOMORF VÜCUT TİPİ

 • Narin ve küçük beden yapıları vardır.
 • Düz bir göğüs yapısına sahiptirler.
 • Küçük ve dar omuzları vardır.
 • Kilo almakta çok zorlanırlar.

Ektomorf vücut tipine sahip insanların hızlı metabolizmaları vardır. Kilo almak için yüksek miktarlarda kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bir ektomorfun özellikle beslenmesine çok dikkat etmesi ve çok iyi bir şekilde beslenmesi gerekir. Yüksek miktarda kaloriye ihtiyaç duymalarının sebebi ise kaloriyi çok çabuk yakmalarıdır.

Antrenmanları büyük kas gruplarına odaklanan, kısa ve yoğun çalışmalar şeklinde olmalıdır. Bir ektomorf, kardiyo çalışmalarını minimum sürelerde yapmalıdır (Isınma ve soğumalar için 5 dakika gibi).

Ektomorf vücut tipine sahip kişilerin antrenmanların sonunda beslenme dışında takviye ürün kullanmaları tavsiye edilir. Bu takviye ürünler sadece tavsiye edilmelidir, kesinlikle bir zorunluluk oluşturulmamalıdır, kişinin tercihine bırakılmalıdır. Eğer takviye ürün kullanılacaksa da mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır.

2. MEZOMORF VÜCUT TİPİ

 • Atletik yapıları vardır.
 • Belli bir kas yapısına zaten sahiptirler.
 • Kolayca kas yaparlar ve daha kolay yağ kazanırlar.
 • Ektomorflara göre çok daha güçlü yapıları vardır.

Mezomorf vücut tipine sahip insanlar da beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Kalori alımını sınırlamalılar. Mezomorf vücut tipi, ağırlık antrenmanlarına en iyi yanıt veren vücut tipi olmakla beraber daha kolay yağ kazanırlar.

Antrenmanları, ağırlık çalışmaları ile kardiyo çalışmalarının kombinasyonu şeklinde olabilir. Bu ister aynı gün içinde hem ağırlık antrenmanı hem kardiyo antrenmanı şeklinde ya da haftalık antrenman programı yaparak belli günler ağırlık, belli günler kardiyo antrenmanı şeklinde olabilir. Kardiyo antrenmanı ağırlık anrenmanı sonrası ya da farklı bir gün 15-20 dakika süre ile yapılabilir.

3. ENDOMORF VÜCUT TİPİ

 • Vücut hatları yumuşak ve yuvarlaktır.
 • Metabolizmaları yavaş çalıştığından yağ kaybetmekte zorlanırlar.
 • Kası da yağı da çok kolay kazanırlar.
 • Yağ oranları yüksek olduğundan dolayı kaslar çok belirgin değildir.

Endomorflar beslenmelerinde kalori alımını minimum seviyede tutmalılar. Bunun nedeni ise kilo alımının çok kolay olması ve bu kiloların büyük kısmının kas değil yağ olarak depolanmasıdır.

Antrenmanlarında ağırlık ile birlikte her zaman kardiyo antrenmanlarını aksatmadan yapmalılar. Kardiyo sürelerini en uzun tutması gereken vücut tipine sahip kişilerdir. Bu süre 30-45 dakika olabilir. Diğer vücut tiplerine göre antrenman süreleri daha fazla olabilir çünkü yağ kazanımını minimumda tutmalılar. Bu tip vücut tipine sahip kişilerde kilo kaybı için sadece pilates yeterli olmayacaktır, zayıflamaları için bunun yanında mutlaka sağlıklı beslenmeli ve kardiyo yapmalılar.

Yukarıdaki vücut tiplerinin kombinasyonlarına da sahip olabilirsiniz. Ektomorf-Mezomorf ya da Mezomorf/Endomorf gibi… Artık hangi vücut yapısına sahip olduğunuzu biliyorsunuz.Siz de antrenmanlarınızı ona göre düzenleyin, ona göre beslenme düzeninizi oluşturun ve inanın eğer bunları doğru bir şekilde yaparsanız çok daha çabuk netice alacaksınız. Unutmayın, size kimse kolay olacağını söylemiyor ama gerçekten isterseniz hepiniz başarabilirsiniz!

 

Yayın tarihi: 16.04.2017
23 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Engel olma bırak yapsınyeniMucizenin GünlüğüFerda Saraçoğlu

Engel olma bırak yapsın

Siz çocuğunuza yapma etme dediğiniz için o merakını yenmekten vazgeçmeyecektir.Devamı >
Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!

İyi gözlükler biraz pahalı olabilir, ama inanın bunun bedeli, katarakt ameliyatıyla da, estetik ameliyatlarla da mukayese edilmez.Devamı >
Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!yeniİnsan HeykeltraşıGüncel Öztürk

Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!

Meme büyütme estetiği geçirenlerin büyük bir çoğunluğunun cinsel yaşam memnuniyetinde genel bir artış görülür.Devamı >
Öpüşme ile bulaşan hastalıklarAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Öpüşme ile bulaşan hastalıklar

Araştırmalar öpüşmenin stresi ve kaygıyı azalttığını ve mutluluğu arttırdığını ortaya koyuyor ancak gelin görün ki öpüşme her zaman o kadar masum olmayabilir.Devamı >