Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

VARİSTE ERKEN TANI VE TEDAVİ ÖNEMLİ

Variste erken tanı ve tedavi önemli
22 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Yavuz Beşoğul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr.
UZMANA SOR
 
 

30.03.2015 - 14:00 | Son Güncelleme:

Varis nedir, nasıl oluşur? Varis tanısı ve tedavi yöntemleri neler? Merak edilen tüm soruların cevaplarını uzmanından öğrendik.

Varis ismi verilen bozukluklar, bacaklardaki kirli kanı yerçekimine zıt olarak kalbimize taşıyan toplardamarların içindeki küçük kapakçıkların herhangi bir nedenle hasarı sonucu oluşur. Toplardamar içerisinde artmış kan basıncı kozmetik sıkıntılara, bacaklarda ağırlık hissine, uyuşmaya, yanmaya, ödeme ve hatta ülserleşmiş yaralara neden olabilir.

Varis oluşumundaki etkenler

Varis oluşumunda pek çok etken suçlansa da hastalığın nedeni henüz net olarak belirlenememiştir. Bu etkenler:

 • Uzun süre hareketsizlik
 • Sürekli ayakta durma
 • Kilo fazlalığı
 • Sigara kullanımı
 • Gebelik
 • Genetik nedenler

Çok küçük, yüzeyel, örümcek ağı gibi görünen kılcal damarlar altta yatan hastalığın habercisi olabilir. Daha büyüklerine ise varis pakesi denir ve kanamaya, pıhtılaşmaya, enfeksiyona neden olup daha ciddi sağlık sorunları oluşturabilirler. İleri aşamada cildi eritip ülsere ve yaralara yol açabilir. ‘Doppler’ olarak isimlendirilen ultrasonografik yöntem ile tanı konur.

Varis tedavisi

Günümüzde varisler korkulacak bir tedavi yöntemi olmaktan çıktı. Çünkü iz bırakmadan yapılan tedaviler ve ameliyatlar bacakları eski haline getirebiliyor. Bu tedavi yöntemleri ile aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Eksizyonel lazer: Yüzeyel kılcal damarların tedavisinde kullanılan son zamanların moda tedavi yöntemidir. Başarı oranı 80’dir. Özellikle örümcek ağı görüntülerini yok eder.

Endovenöz lazer ablasyon: Varise neden olan damar içerisine küçük bir iğneyle girilerek, kılavuz tel yardımıyla lazer akımının uygulanmasına dayanan bir yöntemdir. Oldukça konforlu, uygulaması kolay, kanama ve operasyon sonrası morarmanın oldukça az olduğu bir tedavi yöntemidir. Giderek yaygınlaşmaktadır.

Radyofrekans ablasyon: Laser ablasyon tekniğine benzer olup damar içerisine laser akımı yerine radyo dalgaları kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Başarı oranı açısından laser tedavisinde üstünlüğü yoktur.

Cerrahi: İleri derecede venöz yetmezliği olan hastalarda tercih edilen operasyonu kasteder. Tıbbi adı strippingdir. Kasık hizasından yapılan küçük kesi ile yetmezlikli damar bulunur, hasta damar çıkarılır ve hasta bir gün hastanede yatırılır.

İlaç tedavisi: Toplardamarların iç yüzeyini döşeyen hücrelerin iyileşmesini ve böylelikle toplardamarların sağlamlığını artırmaya yönelik birtakım ilaçlar da varis tedavisinde kullanılabilir. Ödemi gidermek amacıyla idrar söktürücü ve ağrı kesici ilaçlar tedaviye eklenebilir.

Tedavisini ertelemeyin!

Variste erken tanı ve tedavi yaşam konforu açısından önem taşır. Hangi evrede olursa olsun tedavi edilmesi ve tedavi yöntemlerinin uygulanması mümkün ve kolaydır. Hastalığı ertelemek ve hastalıktan kaçmak daha büyük sorunları ortaya çıkarır. Branş olarak kalp ve damar cerrahisi uzmanlarının ilgi alanına girer. Özellikle risk altındaki ve hastalık belirtilerini taşıyan bireylerin bu konuda uzmanlaşmış hekimlere başvurmaları gerekir. Uzman ellerde doğru seçilmiş ve uygulanmış tedavi yöntemleri ile hastalıkla mücadele yüz güldürücü sonuçları beraberinde getirir.

Kalp ve Damar Cerrahisi
Prof. Dr. Yavuz Beşoğul

Yayın tarihi: 30.03.2015
22 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.