Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

VAJİNİSMUS NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Vajinismus Nedir, Ne Değildir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.12.2010 - 12:30 | Son Güncelleme:

Kadınlardaki cinsellik sorunu olan vajinismusun nedenleri neler?

Cinsel birleşme sırasında kadında vajeni çevreleyen kasların istem dışı olarak kasılması sonucunda ilişkiye izin vermemesi veya ilişkinin çok zor olması durumu olarak tanımlanan vajinismusun, günümüzde tedavisi yüzde 100 başarı ile sağlanabiliyor.

Vajinismusta yaşanan kasılmaların refleks olarak geliştiğini ve istem dışı olduğuna vurgu yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Ebru Zülfikaroğlu, kadının eşini çok sevmesinin ve düşünsel olarak cinselliği istemesinin bile bu durumu çözmediğini söylüyor ve ekliyor:

“Cinsel birleşme sırasında yaşanan bu kasılmalar aslında kadının bilinç dışı olarak kendisini korumaya yönelik bir savunmasıdır. Sadece vajinal bölge kaslarında değil, tüm pelvik ve vücut kaslarında da bilinç dışı bu kasılmalar olur ve kadın eşini bilinç dışı reddederek cinsel ilişkiye izin vermez.”

Vajinismus Çeşitleri

“Her kadında vajinismus farklı boyutlarda seyredebilir. Hastalar, jinekolojik muayene sırasında bacaklarını kapatıp vajinal bölgenin görüntülenmesine bile izin vermeyebilir. Bazı hastalar ise kendi parmağı veya tamponla bile vajina girişine temas edemez.

Vajinismuslu kadınların cinselliğe yönelik yoğun kaygı ve endişeleri vardır. Çocukluktan itibaren kadına cinselliğin kötü ve ona zarar verebilecek bir şey olarak öğretilmesi; ilişki sırasında tepkisel olarak istemsiz şekilde vajinal kasları ve bazen de tüm vücut kaslarının kasılmasına neden olmaktadır. Bu kasılmalar sonucu cinsel ilişki son derece ağrılı ve imkansız hale gelmektedir.”

Nedenleri

Geçmişte yaşanan kötü cinsel tecrübeler (taciz, tecavüz veya ilk cinsel birlikteliğin çok ağrılı olması veya cinsellikle ilgili kulaktan duyma yanlış ve eksik bilgilendirmeler) vajinismusa zemin hazırlamaktadır.

Katı toplumsal kuralların egemen olduğu ve cinselliğin ayıp, günah ve yasak düşüncesinin yerleştiği toplumlarda vajinismus ve diğer cinsel problemlerle çok sık karşılaşmaktayız. Benzer nedenlerden dolayı, bizim toplumsal yapımızda da kızlık zarının korunulması gereken çok önemli bir yapı olarak öğretilmesi, vajinismusun alt yapısını oluşturmaktadır.

Kadının cinsellikle ilgili kötü bir tecrübe veya inanışı olmasa da bazen kötü bir jinekolojik muayene, doğum veya kürtaj hikayesi de kadınlarda sonradan (sekonder) vajinusmus gelişmesinin en sık nedenlerinden birini oluşturmaktadır.

İlk cinsel birliktelikle ilgili yanlış veya eksik bilgilendirmeler, penisin vücuda zarar vereceği ile ilgili inanışlar, kızlık zarının bozulması sırasında aşırı kanama ve ağrı olacağı korkusu veya gebe kalma endişesi vajinismusa yol açmaktadır.

Vajinismuslu kadının bilinçaltında cinselliğe yönelik yoğun endişe ve korkuları vardır. Vajinismus kadının bu korkulara karşı geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. Kadın pelvik, perineal veya tüm vücut kaslarını kasarak kendisini bu duruma karşı koruma altına alır. 

Yayın tarihi: 15.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

vajinismus benim çok yakın arkadaşımda oldu ilk cinsel birleşme yaşayamadılar 6 ay hiç birşey olmadı tabi psikolojik ve cinsel terapi aldılar şimdi çözdüler sorunlarını ve hamile arkadaşım...

30.03.2011 09:49:55 NESLİHAN ALAK

Cinsellikten korkma ile vajinismus arasında bir ilişki var mı?

15.12.2010 15:35:28 Gönül Şen

Gönül hanım aslında vajinismusun en önemli nedenlerinden biri cinsellikle ilgili yeterli bilgilendirilmememiz ve cinselliğin ayıp, günah ve yasak olduğu nedeniyle kendimizi savunmamız gerektiği gibi yanlış bilgiler... ne yazık ki vajinismusun gelişimine zemin hazırlıyor...İnsanlar bilmedikleri şeylerden korkarlar...o yüzden toplum olarak cinsellikle ilgili daha fazla bilimsel gerçekleri öğrenmemiz bu korkuyu yenecek ve ülkemizde ortalama her 10 kadında bir görülen vajinismus olgularını azaltacaktır.

24.12.2010 04:38:43 Op Dr Ebru Zülfikaroğlu
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER