Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

VAJİNAYI GENÇLEŞTİREN 7 OPERASYON

Vajinayı gençleştiren 7 operasyon
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
27.01.2017 - 10:18 | Son Güncelleme:

Kadınlar neden vajina estetiği yaptırıyor? Kaç çeşit vajina estetiği var? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, genital güzelleştirme uygulamasıyla ilgili merak edilen konular hakkında bilgiler verdi.

Son 10 yılda genital kozmetik cerrahi inanılmaz bir artış trendi gösterdi. Sigorta kapsamında olamayan işlemler olduğu için de gerçek sayının saptanması zor... Neden günden güne daha fazla kadın bu cerrahiyi yaptırmak istiyor?

Kadınların artık kendileriyle daha fazla ilgilenmeye başlaması, güzellik tanımının git gide değişmesi, medyanın bu gerçek olamayacak ideal kadın figürünü sürekli gündemde tutması, popülaritedeki artışın en önemli sebepleri.

Özellikle son yıllarda internetteki kadınlara yönelik siteler ve önemli magazin dergileri bu konuyla yakından ilgilenmekte ve makaleler yayınlamaktadır. Benzer şekilde pek çok cerrah da bu işlemleri cesaretlendirici yayınlar ve görsellerle kadınları teşvik etmektedir. Bu konuda kadınlar giderek daha fazla bilgi sahibi olmaya başlamalarına rağmen, niye buna ihtiyaç hissettiklerini açıklamakta zorlanmaktadırlar.

vajina estetiği

NEYİN İDEAL OLDUĞUNU SÖYLEMEK GÜÇ

Bu cerrahinin bu kadar popüler olmasının sebebi nedir? Bu konuda en önemli husus “Normal nedir?” sorusu. Şekilsel ve renk açısından öyle geniş bir yelpaze var ki, ortalama bir tanım yapmak nerdeyse imkansız. Çünkü genital bölge de vücudumuzun diğer kısımları gibi herkesten farklı.

Medyanın her gün bize sunduğu ince ve uzun muhteşem fiziğe sahip modellerin oranının genel popülasyonda yüzde 5 gibi bir oranda olduğu düşünülürse, kadınların teorik olarak yüzde 95’inin ideal dış genital görünüme sahip olmadığını mı düşünmemiz gerekiyor? Tabii ki hayır. Kadın genital bölgesinin varyasyonları o kadar çok ki, neyin ideal olduğunu söylemek güç.

vajina estetiği

EN ÇOK YAPILAN VAJİNA OPERASYONLARI

Op. Dr. Betül Görgen, genital kozmetik cerrahi kapsamında en fazla yaptırılan operasyon türleri hakkında şu bilgileri verdi:

Labiaplasti: Bu tanım sıklıkla iç dudaklara, daha az sıklıkla da dış dudaklara yapılan cerrahi müdahalelerin adıdır. İç dudaklara yapılan cerrahi işlemler genital kozmetik cerrahi alanındaki en yaygın operasyonlardır. Genellikle boyut küçültme ya da asimetriyi düzeltme amacıyla uygulanır. Bazen kozmetik ihtiyaç dışında, spor aktivitelerinde negatif etkilerinden kurtulmak için de uygulanabilir (at binme vb).

İç dudaklar, üretra ve vajinayı çevrelerken cinsel uyarılmada da önemli rol oynar. Cinsel uyarılma sonucu bu bölgenin kanlanması artar ve dudaklarda şişme meydana gelir. Bu cinsel doyumu sağlamaya yardımcı olur aynı zamanda kayganlaştırmaya da katkı sağlar.

Vajinoplasti: Vajina dokusunun gerginleştirilerek çapının daraltılması amacıyla yapılır. Genellikle doğumlar sonucunda gevşemiş ve genişlemiş olan vajen dokusuna sahip kadınların tercihi bu yöndedir. Diğer adıyla vajinal gençleştirme olarak da bilinir.

Himenoplasti: Bu işlem himenin (kızlık zarının) yeniden oluşturulması ve yırtık kenarların yeniden birleştirilmesidir. Genellikle dini ve kültürel sebepler nedeniyle tercih edilen bir işlem olmakla beraber son dönemlerde partnerine bir hediye vermek isteyen kadınlar da bu yönteme başvurmaktadırlar.

Dış dudakların büyütülmesi: Bu işlem vücudun farklı bölgelerinden alınan yağın, dolgunlaştırmak amacıyla dış dudaklara enjekte edilmesidir.

Vulva Lipoplastisi: Bazen de vulvadaki yağların liposuctionla alınması gerekebilir.

G-spot büyütme: Bu prosedür, olduğu varsayılan bu noktanın büyüklüğünü ve dolayısıyla teorik olarak bir kadının cinsellikten aldığı zevki arttırmak için kollajen gibi bir maddenin G noktasına enjekte edilmesini kapsar. Etkiler, işlemin tekrarlanması gerektiği zamana kadar, ortalama 3-4 ay sürer.

Clitoral kaput azaltma: Bu prosedürün amacı, klitorisin pençelerini (veya başını) açığa çıkararak, klitorisi çevreleyen cilt kaputunun küçültülmesini sağlamaktır. Böylece cinsel uyarılmayı kolaylaştırarak, kadının cinsel doyumunu artırmak amaçlanmaktadır. Prosedür aynı zamanda hoodektomi olarak da bilinir.

Yayın tarihi: 27.01.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Ki$i at biniyor veya bisiklet sporu ile me$gul ise ,veya ili$kilerinde kendini rahat hissetmiyor ise,psikolojik olarak uygulanir,ancak Usa´de yaygin barbi bebek vajen $eklini son derece sapkin bulmaktayim, kadin kadindir,doll degil.Robot gibi hepsi biribirinin ayni olan yüzler,ayni kiyafetler ve daha beteri ayni vajenler.Hymenoplasti bir kandirmacadir.Erkegi kandirmakdir.Digerleri keyfe kederdir.Ama kollagen dolgulari iyi bulmuyorum ,digeri Ortadogudaki hatin operasyonudur.Cok te$ekkürler.Saygi

30.08.2017 02:19:16 Leyla Artukoglu

Degerli hocam $üphesiz cinsel organ kadin veya erkekde giysiler icinde kalan burun gibi, kulak gibi direkt görülmeyen bir organ bu bakimdan hasta memnuniyeti icin yapilmali öncelikle,bunun mode haline gelmesi genclerin degil ,yeti$kinlerin kendi karari olmalidir.Porno sektörü bunu körüklüyor,dini birtakim hurafeler keza!Her insanin cild rengi farklidir,yapisi da hymen gibi kendine özgüdür.Eger fonksiyon ve partneri etkilemiyor ise keyfe kederdir.Bu gün bu moda olur,yarin ba$ka! Saygilar.

30.08.2017 02:14:28 Leyla Artukoglu