Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

VAJİNAL MANTAR NEDİR?

Vajinal mantar nedir?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
23.07.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

Vajinal mantar nedir? Vajinal mantar belirtileri nelerdir? Vajinal mantarın tedavisi basıl yapılır? İşte tüm soruların yanıtı

Vajinal mantar özellikle yaz aylarında havanın ısınması ve genital bölgenin nemli kalması nedeniyle daha sık görülür. Vajinal mantar problemi kadınların hayatından en az bir kez karşılaşacağı bir problemdir. Vajinal akıntı, vajinal kaşıntı ve yanma gibi şikayetlerde vajinal mantardan şüphelenilebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu Göker Özdemir vajinal mantarın nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini anlatıyor.

VAJİNAL MANTAR NEDENLERİ

Vajinal mantarın en önemli nedeni genital bölgenin ıslak ve nemli kalmasıdır. Antibiyotik kullanımı, gebelik ve şeker hastalığı gibi birtakım hastalıklarda, vajinal mantarın görülme sıklığı artabilir. Pamuklu olmayan sentetik iç çamaşırlar,  geniltal bölgenin havasız kalması ve dar pantolonlar da vajinal mantar riskini artırır.

VAJİNAL MANTARIN BELİRTİLERİ

Vajinal mantarın en sık karşılaşılan belirtisi vajinal kaşıntı ve yanmadır. Kaşıntı çok şiddetlidir ve hasta kaşıntılara dayanamayacak boyuta gelir. Zaten genelde bu aşamadan sonra doktora gidilir.  Ayrıca kokusuz ve beyaz renkli olan süt kesiği gibi bir akıntıda vajinal mantarın belirtileri arasındadır. Enfeksiyon şiddetli ise ifrar yaparken yanma ve cinsel ilişki sırasında acı hissedilebilir.

VAJİNAL MANTARIN TEDAVİSİ

Vajinal mantar enfeksiyonu; vajinal fitiller, kremler ve bazı durumlarda ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilir. Birkaç gün içinde şikayetler azalır.


Vajinal mantarın oluşumunu önlemek ve oluşan mantar enfeksiyonunu önlemek için bunları yapın.

 • Genital bölgenin ıslak kalmamasına özen gösterin.
 • Genital bölgenin nemli kalmaması için pamuklu iç çamaşırlar giyin.
 • Genital bölge temizliği için kozmetik ürünler kullanmayın. Sadece vajinal bölge için özel olarak üretilmiş sabunlardan kullanın.
 • Yaz aylarında ıslak mayoyu üzerinizde kurutmayın.
 • Havuz sonrası mutlaka duş alın ve klorlu sudan arının. 
Yayın tarihi: 23.07.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.