Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

VAJİNAL AKINTI BİR HASTALIK MIDIR?

Vajinal Akıntı Bir Hastalık mıdır?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Vajinal akıntı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir.

Genital bölgede kaşıntı ve akıntılar, jinekologların en sık karşılaştıkları problemlerdir. Çocukluktan başlayarak her yaş grubunda görülür. Peki, akıntı bir hastalık mıdır?

Aslında her akıntı hastalık değildir. Vajinal yoldan gelen doğal salgılara “fizyolojik akıntı” adı verilir. Kokusuz ve renksizdir. Yumurtlama dönemlerinde veya adet görmeye yakın arttığı hissedilir. Bu akıntıdan rahatsız olan kadınlar vardır ancak doğal bir şey olduğundan tedavi edilmez.

Vajinanın flora olarak adlandırılan birçok mikroorganizmanın barındığı doğal bir ortamı vardır. Bu mikroorganizmalar uygun bir dengededir ve vajinanın PH’ını düşürerek infeksiyonlara engel olurlar. Bazı iç veya dış etkenler bu florayı bozarlarsa veya dışarıdan bulaşma olursa infeksiyon gelişir. Hormonal değişimler, adet kanaması, operasyonlar flora üzerinde değişikliklere neden olur. Antibiotikler de bu dengeyi bozabilir, çünkü iyi mikroorganizmaları öldürür. Uzun süre kalan tamponlar, hijyen amacı ile vajina içinin yıkanması zararlı mikropların artmasına neden olur. Çocuklarda kopan tuvalet kağıdı parçalarının vajina içine kaçmasına rastlanabilir.

En sık karşılaştığımız mikrobik etkenler; mantar, trichomonas, gardnerella ve herpes simpleksdir. Örneğin trichomonas cinsel ilişki ile bulaşıp, eş tedavisi gerektirirken, mantar ve gardnerella daha çok vajinal floradaki bozulmalar nedeni ile ortaya çıkar. Bunlardan bazılarında kaşıntı, bazılarında kötü koku, bazılarında ağrı ön plandadır. Tanı genellikle testlere gerek kalmadan şikayetlere ve muayene bulgularına dayanılarak konulur. Genel vajinal kültürler tanı da pek yardımcı olmaz, özellikle şüphelenilen belli bir mikroorganizmaya yönelik test yapmak gerekebilir. Tedavi de oral ve lokal antibiotikler kullanılır, eş tedavisi gerekli ise yapılır.

Özellikle kaşıntı ve yanma ön planda ise kullanılan sabun, deterjan ve petleri sorgulamak gerekir. Menopozdaki kadınlarda bu bölge şiddetli kaşıntı ve yanma yapar. Egzama, sedef, Behçet ( ağızda ve cinsel bölgedeki yaralar) hastalığı mikrobik olmayan vulvovajinitlere örnektir. Tanı için biopsi gerekebilir.

Kaşıntı gibi semptomlar görüldüğünde kadınların kendi kendilerini tedavi etmeye çalışmaları sık rastladığımız bir durumdur. Bu durum hastalıkların kronikleşmesine neden olabilir. Tanı ve tedavinin hızlı ve doğru yapılması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Op. Dr. Numan Bayazit

Yayın tarihi: 15.09.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.