Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÜRYANİ ERİĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Üryani eriğinin faydaları nelerdir?
132 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Aylin Hasbay Büyükkaragöz’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

12.02.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sadece Kastamonu’da yetişen ve her yerde yetişmemesi nedeniyle çok özel bir erik olan “Üryani Eriği” hakkında açıklamalarda bulunan Diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Aylin Hasbay Büyükkaragöz, üryani eriğinin özelliklerini anlattı.

Sizleri uzun yaşam sırrı olarak belirtilen, Üryani eriği ile tanıştırmak istiyorum. Bu erik sadece Kastamonu’da yetişir ve her yerde yetişmemesi nedeniyle çok özel olduğu düşünülmektedir.

Ala eriği olarak da bilinen bu erik, Ağustos - Eylül ayları arasında olgunlaşınca, dallardan toplanıp temizlenir. Kabukları tek tek elle soyulduktan sonra çam tahtalarına serilerek, çam tahta kokusunu içine çekerek kuruması sağlanır. Bu şekilde kurutulduktan sonra Ala eriği Üryani eriği adını alır. Meyvesi normal siyah eriğe göre daha küçük, biçimi yuvarlağa yakın ve kabuğunun rengi koyu mavimsi ve ince kabukludur. Hafif ekşimsi bir tadı vardır ve kurudukça ekşi tadı daha baskın hale gelir.

Yayın tarihi: 12.02.2018
132 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

MÜRDÜM ERİĞİ BAŞKA, ALA ERİK BAŞKADIR. İYİ ARAŞTIR NİHAL BALBAY

22.08.2017 17:20:54 Taner Kırgız

Kastamonu ya özel falan değil. Bildiğin mor Mürdüm yani Damson Eriği. İşi ilginç kılan ve adının üryan yani çıplak olmasını sağlayan ise kabuğunun soyulması o kadar. Kastamonu dediğin yer Madagaskar ya da Tasmanya olsa neyse, iyi araştırın doğru haber yapın

24.06.2017 23:19:22 Nihal Balbay
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER