Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TUZ HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Tuz hakkında doğru bilinen yanlışlar
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
19.10.2017 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD’li bilim adamı James Dinicolantonio “The Salt Fix” kitabında tuzun hayati önemi olduğu konusunda ciddi uyarılarda bulunuyor. Sadece lezzetli yemeklerin değil sağlıklı bir hayatın da tadı tuzdan geçiyor. Peki, sağlığımız açısından böylesine önem taşıyan bir besin maddesi hakkında bildiklerimizin ne kadar doğru?

İşte tuz hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar:

1.YANLIŞ: TUZ SİNDİRİM SİSTEMİNE ZARAR VERİR

DOĞRU:

Mide, pH değerini korumak için tuza ihtiyaç duyar. Mide asidi, hidroklorik asit ve sodyum klorürden oluşur. Sodyum klorürün kaynağı da tuzdur. Midedeki asit miktarının doğru seviyelerde olması iyi bir sindirimin olmazsa olmasıdır.

2.YANLIŞ: SPOR YAPANLAR TUZDAN MUTLAKA UZAK DURMALIDIR

DOĞRU:

Tuz, hidrasyonun temel bileşenlerinden biridir. Egzersizin ardından terleme yoluyla atılan tuz ve suyun vücuda geri kazandırılması hayati önem taşır. Sporcular bu dengeye özellikle dikkat eder. Ayrıca magnezyum ve potasyum gibi özel mineraller içeren tuz, ağrı ve sızıları dindiren özelliklere sahiptir. Kas yorgunluğunu ve kaslarda gelişen baskıları gidermeye yardımcı olur.

3.YANLIŞ: DİYET YAPAN KİŞİLERİN TUZ TÜKETMESİ SAKINCALIDIR

DOĞRU:

Tuz, insülin duyarlılığını geliştirerek kan şekeri kontrolüne yardımcı olur ve diyabet riskini azaltır. Düşük tuzlu bir diyet ise insülin direncini artırır. Diyet yaparken tuz kısıtlaması, insülin direncinin oluşmasına neden olur. İnsülin direnci, kilo vermenin önündeki en büyük engeldir.

4.YANLIŞ: TUZ, ÖMRÜ KISALTIR

DOĞRU:

Japonya ve İsviçre, Dünya üzerinde ortalama yaşam süresi en uzun olan ülkeler olarak gösteriliyor. Ancak daha az bilinen bir diğer gerçek, bu ülkelerdeki tuz tüketiminin dünya yüzündeki en yüksek seviyelerde olduğu. Yapılan birçok araştırma, tuz tüketimini belli bir seviyenin altına çekmenin en az gereğinden fazla tuz tüketmek kadar sağlık sorunlarına sebep olduğunu ortaya koyuyor.

5.YANLIŞ: TUZ, DİŞ VE DİŞ ETİ SAĞLIĞI AÇISINDAN SAKINCALIDIR

DOĞRU:

Deniz tuzunun içinde bulunan florit maddesi diş ve diş eti sağlığının korunmasında büyük önem arz eder. Ağız yaralarının iyileştirilmesinde başvurulan başlıca yöntemlerden biri ılık su ile gargara yapmaktır. Ilık tuzlu su aynı zamanda diş ve diş eti sorunlarının, diş eti kanamalarının ve boğaz ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

6.YANLIŞ: TUZUN VÜCUDA BİR FAYDASI YOKTUR, AKSİNE ZARARI VARDIR

DOĞRU:

Sanılanın tam aksine, vücut iyileşmek için dahi tuza ihtiyaç duyar. Hastanelerde, tedavi amaçlı en sık başvurulan çözümlerden biri olan serumların içerisinde bile tuz vardır. Eğer tuzun insan vücuduna bir faydası olmasaydı, hastanelerdeki temel tedavi yöntemi olan serumların içinde tuz bulunmazdı. Buradan hareketle tuzun, vücudun iyileşmek için ihtiyaç duyduğu bir mineral olduğu söylenebilir.

Yayın tarihi: 19.10.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.