TONSİLİT HASTALIĞI NEDİR?

TONSİLİT, BADEMCİK ADI VERİLEN DOKULARIN İLTİHAPLANMASI HASTALIĞIDIR.

Ağız içinde yer alan bademcik adıyla bilinen tonsil dokularının mikrobik iltihaplı hastalığıdır. Genelde üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlar.

Hangi yollarla bulaşır

Sebep çoğu kez bakteryeldir, bu yüzden bulaşıcı bir hastalık değildir. Çocuk yaş grubunda, yetişkinlere oranla daha yaygındır. Aynı tip bir doku olan geniz eti iltihabı veya büyümesi de bu grup yaş çocuklarda hastalığa eşlik edebilir. 

Belirtileri

Genelde bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlayan süreçte boğaz ağrısı şiddetlenir, halsizlik ve ateş eşlik ederse bademcik iltihabı düşünülmelidir. Muayene ile bademciklerin üzerinde kızarıklık ve beyaz noktaların varlığı bademcik iltihabını doğrular.

Tedavisi

Antibiyotik kullanımına ek olarak, gargara ve boğaz pastili gibi ilaçlarla hastalıklı dokular rahatlatılır. Ateş ve ağrı için ağrı kesici-ateş düşürücüler kullanılabilir. 3 sene arka arkaya 3’er kez, 2 sene içinde 5’er kez veya son 1 sene içinde 7 kez bademcik iltihabı yaşamış kişide ameliyat düşünülmelidir.

Ne yapmalı

İyileşmede yeterli sıvı alımı önemli rol oynar. Ağız bakımı da dikkat edilmesi gereken önemli bir etkendir. 


Kulak Burun Boğaz Uzmanı
Op. Dr. Mehmet Erem

  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
REKLAM
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Gökyüzü bugün sizleri tüm güzellikleri ile kuşatıyor adeta. Yeni girişimler yapmayı düşünüyorsanız b devamı > BOĞA 21 Nisan - 21 Mayıs Bugün size yakın olan bir insanla aranızdaki bağı kuvvetlendirebilir ve özel bir ilişkiye adım atabi devamı > İKİZLER 22 Mayıs - 21 Haziran Gökyüzü bugün, sezgilerinizi dinlemeniz ve hiç kimsenin zihninizi bulandırmasına izin vermemeniz içi devamı > YENGEÇ 22 Haziran - 22 Temmuz Gökyüzü bugün, hiç kimsenin sinirlerinizi bozmasına izin vermemeniz için uyarıyor sizleri. Sinirleni devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Gökyüzü bugün, sabah saatlerinden itibaren yaşamınızın her alanında gerçekleştireceğiniz olumlu gel devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 22 Eylül Gökyüzü bugün, iş ve aile yaşantınızda yaşanan sorunların sizin özverili davranışlarınızla yoluna gi devamı > TERAZİ 23 Eylül - 23 Ekim Gökyüzü bugün, yakın çevrenizde gelişen şanslı olayların sizi de olumlu yönde etkileyeceğine işaret devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Gökyüzü, eş ya da sevgilinizin size yaşattığı olumsuzlukların izlerini ruhunuz başta olmak üzere tüm devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Ruhsal ve fiziksel enerjinizin yükselmesi ile birlikte iş hayatınızda başarılı çıkışlar elde edebile devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Huzur, kazanç ve güzel gelişmelerin yaşanacağı harika bir gün karşılamakta sizleri. İş hayatınızda h devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Yaşanmışlıklarınız gün boyu sizi rahat bırakmaz. Seçimlerinizi, şu anda bulunduğunuz şartları daha ö devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Bugün zihinsel enerjiniz oldukça yüksektir. Dikkat gerektiren önemli işlerinizi ön plana alarak bunl devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
REKLAM