Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TIRNAĞINIZDAKİ BEYAZ LEKELERİ CİDDİYE ALIN

Tırnağınızdaki beyaz lekeleri ciddiye alın
6 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Emine Özge Ayabakan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

22.08.2014 - 11:00 | Son Güncelleme:

Beslenme bozukluğu ve stres tırnakları olumsuz etkiliyor.

Tırnaklarda beyaz lekeler herkeste zaman zaman görülebilir. Bu beyaz renk değişikliğinin yoğunluğu, şekli ve büyüklüğü önemli olup oluş sebebi hakkında bize ipucu verir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, tırnaklardaki beyaz lekelerin altında yatan nedenleri sıraladı.

Tırnakların sağlamlığı, güzelliği zamanla bozulabilir. Beslenme bozukluğu, stres ve birçok hastalığa bağlı yıkımların hedefi olabilir tırnaklar. Tırnaklarda görülen beyaz lekeler de sağlığımız hakkında bir uyarı işaretidir ve önlem almak gerekebilir.

Tırnaklardaki beyaz noktaların en sık sebeplerinden biri ele sürekli temas eden temizlik ürünleri ve boyacılık, tekstil, kuaförlük gibi çeşitli meslek dallarında kullanılan kimyasallardır. Bu kimyasallar, temizlik ajanları egzama dediğimiz cilt hastalığına neden olarak sadece tırnaklara değil tüm ele zarar verir. Teması engellemek ve eldivenle iş yapmak gerekir.

Ojelerinizi gliserinli temizleyicilerle çıkarın

Ojeler de tırnaklarda hava sirkülasyonunu engelleyerek dolaşım bozukluğu ile birlikte beyaz leke oluşmasına neden olur. Sürülen ojeler uzun süre tırnakta tutulmamalı, gliserinli sağlıklı temizleyici ajanlarla çıkarılmalı, tırnakların nefes alması sağlanmalıdır.

Tırnakların üzerinde oluşan beyaz lekeler özellikle ayak tırnaklarında mantar hastalığının başlangıcı olabilir. Bazı cilt hastalıklarında da lökonişi dediğimiz beyaz lekeler görülür. İlerlememesi açısından cilt doktoru tarafından tedavinin başlatılması gerekir.

Tırnaklardaki beyaz lekelerin nedenleri

Tırnaktaki beyaz lekelenmeler, uzun beyaz dalgalanmalar şeklinde ve birden fazla tırnakta görülürse protein ve başka besin eksikliğinden, böbrek veya karaciğer rahatsızlığından kaynaklanabilir. Kısa beyaz ve yatay çizgilerse sıklıkla darbe sonucu oluşmuştur, sert cisimlere tırnaklarla müdahale edilmemesi şartı ile zamanla kendiliğinden kaybolur.

Tırnaklarda meydana gelen beyaz lekelerin tırnak kökünden ucuna kadar geniş alana yayılmaları ise arsenik zehirlenmeleri, çinko, selenyum, kalsiyum magnezyum ve manganez gibi minerallerin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Mutlaka kan değerlendirilmesi gerekir.

Bu lekelerin oluşmasındaki diğer sebepler ise tiroit hormonlarının düzensizliği, kansızlık, keratin yetersizliği ve bazı ilaçların yan etkileridir.

Ciddiye alın!

Tırnaktaki uzun süreli beyaz lekeler ciddiye alınmalı, geç kalınmaması gerekir. Dermatoloji uzmanına gidilerek muayene ve laboratuvar incelemeleri ile sebebin araştırılması, nedene yönelik tedavinin verilmesi gerekir. 

Yayın tarihi: 22.08.2014
6 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.