Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

STRES VERTİGOYU TETİKLEYEBİLİR!

Stres vertigoyu tetikleyebilir!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
06.01.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

Vertigo genel anlamda baş dönmesi demektir. Veritogo nedenlerini ve nasıl tedavi edildiğini Op. Dr. Yusuf Can anlattı.

Vertigo, vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranlar gelmesi veya doğru uyaranların yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan denge bozukluğu durumudur. Dengenin sağlanmasında birçok organ birbirleri ile bağlantılı bir şekilde çalışırlar; iç kulak, gözler, eklem ve kaslar, beyin, omurilik. Bu organları etkileyen hastalıklarda vertigo ortaya çıkabilir.

Baş dönmesinin nedenleri nelerdir?

Vertigonun nedenleri

Vertigonun birçok sebebi vardır. KBB, nöroloji, göz, dahiliye ve kardiyolojiyi ilgilendiren bazı hastalıklar vertigoya neden olabilir.

Kulak kaynaklı nedenler nelerdir?

 • Meniere hastalığı: İç kulakta bulunan sıvının dengelenmesi, ayarlanması (iç kulak sıvılarından endolenf diye tabir ettiğimiz iç sıvının miktarının artması) ile ilgili bir problemdir. Hastalığın gerçek sebebi bilinmemektedir. Artan basınç; kulak çınlamasına, kulakta tıkanıklık hissine yol açar. Hastalık; baş dönmesi, işitmede dalgalanmalar ve kulak çınlaması ile karakterizedir. Hastalığa bunaltı, kusma, terleme ve ishal eşlik edebilir. Ataklar çoğunlukla ani başlangıçlıdır ve süreleri 20 dakika ile 24 saat arasında değişebilir.
 • Selim pozisyonel vertigo: İç kulak içinde sıvı ile dolu kanallar içinde oluşan kristallerin başın hareketi ile yer değiştirmesine bağlı olarak gelişir. Bu durumda hastalar sıklıkla sabah ilk kalktıkları sırada baş hareketi ile şiddetli baş dönmesi hissederler. Baş dönmesinin şiddetine göre bulantı ve kusma da olabilir. Baş dönmesi hareketsiz kalarak ortadan kaldırılabilir ve dengesizlik hissi dışında başka bir nörolojik yakınma olmaz. Muayenede başın hızlı hareketi ile ortaya çıkan istemsiz göz hareketlerinin (nistagmus) olması ile tanı konur. Düzelme haftalar, aylar ve nadiren de bir yıl sürebilir.
 • Vestibüler nörinit: Denge sinirinin sıklıkla bir viral enfeksiyon sonucunda iltihaplanması ve sinir hücrelerinde şişme sonucu oluşan baş dönmesi durumudur. Bu hastalıkta, baş dönmesi uzun sürelidir. Şikayetler saatler, günler sürer. Kişiler şikayetleri başlamadan önce, bir üst solunum yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı geçirdiklerini söyleyebilirler. Şikayetler başlangıçta şiddetlidir, kişi yürürken on gün kadar yardıma ihtiyaç duyabilir ve kişinin bütün işlerini yapabilmesi, araba kullanabilmesi için de haftalar, hatta aylar gerekebilir.
 • Perilenf fistülü: Bu rahatsızlık uçağın inişe geçmesi, derine dalma, kafa travması gibi durumlarda ani basınç değişikliği sonucu oluşabilir. Basınç değişikliği, orta kulak ile iç kulağı birbirinden ayıran zarlarda yırtık meydana getirebilir ve iç kulak sıvısı, orta kulağa akar. Baş hareketleri ile baş dönmesi ve sersemlik hissi oluşur. İşitme kaybı, kulakta basınç veya çınlama eşlik edebilir. Çoğu kez bu yırtık kendiliğinden iyileşir, tedaviye gerek kalmaz. Nadiren, baş dönmesi kalıcı hal alır. İlerleyici işitme kaybı oluşursa, operasyon gerekebilir.
 • Akustik nörinom: Denge sinirinde oluşan selim tümöre verilen isimdir. Tümör çok yavaş büyür, bu yüzden şikayetler belirgin olmadan yıllar boyu sürüyor olabilir.
 • Ayrıca kulak travmaları ve kulağa uygulanan toksik ilaçlar.
Yayın tarihi: 06.01.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.