Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

STRES SİNDİRİM SİSTEMİNİ VURUYOR!

Stres sindirim sistemini vuruyor!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
02.09.2016 - 09:36 | Son Güncelleme:

Stres faktörünün sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili olduğunu söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk, şişkinlik gibi problemleri olan hastalara önerilerde bulundu.

Sindirim sistemi strese karşı oldukça hassas olup, çeşitli bulgularla ve belirtilerle kendisini ifade etmeye, böylece “bana fazla baskı yapıyorsun” dercesine sizi bu belirtilerle de ikaz etmeye çalışacaktır.

Stres yemek borusu, mide ve barsaklarda farklı yansımalarla kendini gösteren birçok problem oluşturabilir. Bilim adamları uzun yıllardır stres faktörlerine bağlı sindirim sistemi bulguları ve belirtilerini tanımlayabilmek için sınıflamalar ve tanı kriterleri oluşturmuşlar ve çeşitli zamanlarda da bu kriterleri güncellemişlerdir. 

Strese bağlı olarak kişiler; yemek borusunda takılma hissi, yutma zorluğu; midede şişkinlik, dolgunluk, geğirti, hazımsızlık, ülser benzeri ağrı, bulantı, kusma; barsaklarda karın ağrısı, ishal, kabızlık, ishal veya kabızlık atakları yaşayabilirler.

stres

Sindirim sistemindeki rahatsızlık belirtilerinin kesin olarak stres kaynaklı olduğunu söyleyebilmek için Gastroenteroloji uzmanınca diğer nedenlerin olmadığının teyit edilmesi gereklidir.

Bulantı, kusma, kilo kaybı, iştahsızlık, son zamanlarda belirginleşen dışkılama alışkanlığında değişiklik, makattan kanama gibi alarm bulguları olmadan şişkinlik, hazımsızlık, doygunluk, ishal veya kabızlık ataklarının strese bağlı olabilme ihtimalinin yüksek olabileceği söylenebilir. Ancak yine de hekim tarafından bu tanının konulması gerektiği hususunu vurgulamak gerekir.

STRES YAŞAYAN VE MİDE-BARSAK SORUNU YAŞAYAN KİŞİLERE ÖNERİLER

Öncelikle sindirim sistemi şikayeti yaşayan hastalar mutlaka Gastroenteroloji uzmanınca değerlendirilmelidir. Şikayetlerin stres faktörlerinden kaynaklandığı yönünde tanı konulması tedavi açısından da önemlidir. Bu suretle hastaların beyinlerini kurcalayan “acaba bende kötü bir rahatsızlık mı var” sorusundan kurtulması da hastanın tedavisinde önemli bir aşamayı oluşturacaktır. Hekimin bu safhada beslenme hususunda önerileri ve vereceği ilaç tedavisi destekleyici olacak, mide barsak sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki burada hastalara önemli görev düşmektedir. Stres faktörlerinden mümkün olduğunca uzak kalmak, tedavilerden tam fayda görmeyen hastalarda psikiyatri uzmanının desteği de gerekebilecektir.

BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 1. Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır,
 2. Aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır,
 3. Düzenli ve üç öğün beslenmelidir,
 4. Fast food beslenmeden kaçınılmalıdır,
 5. Rahat, huzurlu, hijyenik ortamda gıdalar iyi çiğnenerek, yavaş yenmelidir,
 6. Rafine şeker tüketiminden kaçınılmalıdır,
 7. Gerekirse diyetisyenden bu hususta destek alınmalıdır.

 stres 

ŞİŞKİNLİK GİBİ PROBLEMLERİ OLAN HASTALARA ÖNERİLER

 1. Gıdalar iyice çiğnenmeli ve yavaş yenmelidir,
 2. Üç öğün yemeli ve masadan tok kalkılmamalıdır,
 3. Sabah aç karnına bir bardak ılık su içilmelidir,
 4. Kendisine dokunduğunu saptadığı gıdalardan uzak durulmalıdır,
 5. Yatmadan 3 saat önceden itibaren atıştırma yapılmamalıdır,
 6. Karbonhidratlı gıdalar kısıtlı tüketilmelidir,
 7. Sigaradan uzak durulmalıdır,
 8. Fizik egzersiz ve spor yapılmalıdır,
 9. İşinizin olmadığı her gün aynı zaman diliminde ıkınmadan tuvalette oturularak tuvalet alışkanlığı oluşturulmalıdır.
Yayın tarihi: 02.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.