Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SON YILLARDA GELİŞTİRİLEN YÖNTEM

Son Yıllarda Geliştirilen Yöntem
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Nedeni tespit edilemeyen sindirim sistemi kanamalarında yeni yöntem!

Geçmiş yıllarda ince barsak kaynaklı hastalıkların teşhisinde kullanılan imkanlar oldukça kısıtlıydı. Günümüzde ise nedeni tespit edilemeyen sindirim sistemi kanamalarının önemli bir kısmının ince barsak kaynaklı olduğunun kanıtlanması, bu bölgenin teşhis - tedavi metotlarının önemini ortaya çıkarıyor.

Son yıllarda gelistirilen “Push endoskopi” ve Dr. Yamamato’nun geliştirdiği çift balonlu ince barsak incelemeleri, maliyetlerinin yüksek olması ve anesteziye gereksinim duymaları nedeniyle pratik uygulamada sınırlı kalıyor. Bu nedenle hasta için daha rahat olan kapsül endoskopi metodu 2000’li yıllarda bu bölgenin incelenmesi için uygulanmaya başlanmıştır. Kapsül endoskopi en sık, sebebi bilinmeyen sindirim sistemi kanamalarının teşhisinde ve yerinin belirlenmesinde kullanılır.

Kapsül Endoskopi Kimlere Uygulanmaz?

İnce barsaklarda tıkanma ve daralmadan şüphe edilen hastalarda kapsül endoskopi uygulanamaz. Kendiliğinden eriyen kapsüller henüz araştırma halindedir. Kalp pili taşıyan hastalara kapsül uygulamak risklidir.

Son dönemlerde kolonoskopi yapılamayan kalın barsak hastalıklarının teşhisinde özel geliştirilmiş kapsüller uygulamaya konuldu. Fakat tecrübeler henüz yetersizdir. Kapsül endoskopi ile girişimsel işlem ve tedavi şu anda uygulanmıyor. Fakat yakın bir dönemde kapsüllerin geliştirilmesi bekleniyor.

Uzm. Dr. Orhan Sami Gültekin

Yayın tarihi: 14.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Bir yastıkta kocamakyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >