Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SON KULLANMA TARİHİ GEÇEN İLAÇLAR

Son Kullanma Tarihi Geçen İlaçlar
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.05.2011 - 10:00 | Son Güncelleme:

İlacın tarihi geçtiğinde ne yapmalı?

Medikal ilaçların son kullanma tarihleri, hastalığın tedavisi açısından dikkat edilmesi gereken bir husus. Son kullanma tarihi geçtikten sonra ilacın zararlı olup olmadığı hakkında bilgiler veren Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Olcay Emel, saklanma koşullarına da değindi.

İlaçların Etkisi Ne Zaman Geçiyor?

1979'da konulan kanuna göre ilaç endüstrisi, ilaç kutularına son kullanma tarihiyle ilgili bilgi yazmak zorundadır. Bu tarih ilaç endüstrisinin, ilacın tam etkili ve emniyetli olduğunu garanti ettiği tarihtir. Fakat kanuni olarak ilaç stoklarını 2-3 yılda bir yenilemek zorunda olan askeri servisin ABD'de yaptığı bir araştırmada, 100 ilaçtan yüzde 90'ının son kullanma tarihini 15 yıl dahi geçmesine rağmen etkilerinin geçmediğini göstermiştir. Ayrıca son kullanma tarihi geçmiş ilaçlarda sorun etkilerinin belki azalmış olabileceğini ifade etmektedir.

Nadiren son kullanma tarihi geçen ilaçlar zararlı olur. Yani son kullanma tarihi her zaman ilacın etkisinin geçtiği ya da emniyetsiz olduğu anlamına gelmemektedir. Çoğu medikal otoriteye göre, son kullanma tarihi bir yıl bile geçse ilacın kullanılabileceğini söyler. Bu konuda bazı istisnalar var. Tetracyline (etkisi zamanla azalır), nitrogliserin (nem ve ışıktan etkilenir), insulin, likit antibiotikler gibi bazı ilaçların son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

Ecza Dolabınıza Veda Edin

Son kullanma tarihlerinde ilacın saklandığı mekanda önemlidir. Soğuk bir yerde, örneğin buzdolabında saklanırsa ömürleri daha da uzayabilir. Yani geleneksel banyo dolabınla ilaç saklama alışkanlığından vazgeçilmesi gereklidir.

Sadece göz damlaları ve göz kremleri ilacı açtıktan sonraki 4 haftada kullanılması gerekmektedir. Çünkü dış ortamdan mikrop kapabilirler. 

Yayın tarihi: 05.05.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

son kullanma tarihi geçmiş ilaçları, verebileceğimiz, değerlendirecek bir yer var mı?

06.05.2011 09:40:33 Yeşim Ünlü