Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SOL KOLDA KARINCALANMA VE UYUŞMA NEDEN OLUR?

DR. MUSTAFA ERTAŞ’TAN KONUYLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER…

Sol kolda karıncalanma ve uyuşma neden olur?
114 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Mustafa Ertaş’a YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr.
 
 

“Sol kolda karıncalanma ve uyuşma hissi çok farklı nedenlerle olabilir” diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, sol koldaki uyuşmanın nedenlerini ve hangi hastalıkların habercisi olduğunu anlattı.

Kolun hissini sağlayan sinirlerin ucu el-kol derisinde ve deri altı yapılara uzanır. Bu sinirler yukarı doğru el bileğini, dirseği ve omuz bölgesini geçerek omuriliğe çok yakın bir bölgede his sinir merkezine ulaşır. Buradan daha yukarı doğru ikinci bir sinir yolu, koldan gelen his bilgisini omurilik yoluyla beyne doğru taşır. Beyinde karşı yanda, örneğin kol kolun his bilgileri sağ beynin iç kısmında talamus denen bir merkezde sonlanır. Buradan çıkan üçüncü sıra his sinirleri ise talamus durağına gelen bilgileri beyin kabuğunda yer alan his merkezine götürür. Sonuçta his, ayrıntılı olarak beyin kabuğunda algılanır, yani sol kola ilişkin tüm duyu uyarıları sağ beyinde talamusta kabaca, beyin kabuğunda ise ayrıntılı olarak algılanır. Bu sinirlerin koldan beyne bu seyahati boyunca herhangi bir yerde sıkışması veya hasarlanması sonuçta karıncalanma, ağrı, uyuşma gibi şikayetlere yol açar.

Sol kol neden uyuşur?

Sol kolda karıncalanma ve uyuşmanın önde gelen nedenleri sinir sıkışmaları, boyun fıtıklarına bağlı olarak sinir hasarlanmalarıdır. Elin ilk 3 parmağına ve dördüncü, yani yüzük parmağının 3. parmağa bakan yarısına gelen sinirlerinin el bileğinde sıkışması karpal tünel sendromu olarak bilinir. Bu tür sinir sıkışması her iki elde olmakla birlikte sağ elini kullananlarda sağ elde daha belirgin olurken, solaklarda ise sol elde daha belirgindir veya yalnızca sol elde olur. Karıncalanma, uyuşma ve bazen de ağrıya neden olur.

El bileğinde ağrı çamaşır, bulaşık, örgü, bilgisayar klavye kullanımı gibi işlerde fazla kullanımı ile olur ve hemen her zaman kadınlarda görülür. Sol kolda sık görülen bir sinir sıkışma türü de elin son iki parmağı, yüzük ve serçe parmakların hissini sağlayan sinirin dirsekte sıkışmasıdır. Sağ elini kullananlarda hemen her zaman sol kolda olan bu sinir sıkışması en çok dirseği sık olarak dayamanın sonucu gelişir. Kola gelen sinirlerin omuz bölgesinde sıkışması veya hasarlanması, sinirin türüne göre kolda değişik bölgelerde kendisini uyuşma, karıncalanma olarak hissettirir.

Sık görülen başka bir neden de boyun fıtıklarıdır. Boyundan çıkan sinirler kola dağılır. Özellikle orta boyun bölgesi fıtıklarında kolda uyuşma, karıncalanma, bazen de güçsüzlük şeklinde şikayetler ortaya çıkar. Boyun fıtığına bağlı kol uyuşmasında boyun hareketleri, uyuşma şikayetlerini tetikler veya arttırır. Boynun sol yanındaki fıtıklanmalar sol kolda şikayetlere yol açar. Bazen sol kolun kanlanmasını sağlayan ana damarın omuz bölgesinde sıkışması sonucunda da benzer şekilde kolda uyuşma ve karıncalanma hissi olabilir. Nadiren de sağ beyindeki tümör, damarsal bozukluklar ve kan yetersizliğine bağlı her tür hasar, hastalık sol kol ve bacakta veya sadece sol kolda uyuşma, karıncalanma ve beraberinde bazen de güçsüzlüğe yol açar.

114 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >