Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SOĞUK HAVADA ISLAK SAÇLA DIŞARI ÇIKMAYIN!

Soğuk havada ıslak saçla dışarı çıkmayın!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.12.2015 - 10:43 | Son Güncelleme:

Soğuk havaların kendini hissettirmeye başladığı kış aylarında uzmanlar, banyo ve duş sonrasında ıslak saçlarla dışarıya çıkılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Mehmet Gündüz, devamlı ıslak saçlarla dışarı çıkıldığında kişinin kronik sinüzit hastalığına yakalanabileceğini vurguladı. Gündüz, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

SİNÜZÜT VE ÜST SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINA YOL AÇIYOR

Islak saçla dışarı çıkmak, ara ara baş ağrısına ve ilerde de ilaçla tedavi yetersiz kalacağı için cerrahi tedavi gerektirebilir. Tekrarlayan akut sinüzitlerin, kronik sinüzite yol açma durumu da olabilir. Bu durumda tedavi daha zor, sıkıntı ve şikayetler daha fazla olacak.

Özellikle lise talebeleri ve üniversite öğrencileri ıslak saçlarla dışarıya çıkıyor. Soğuk havalarda ıslak saçlarla dışarı çıkıldığında sinüzitlerdeki enfeksiyon yatkınlığı kolaylaşıyor. Islak saçlarla dışarı çıkan çocuklar sıklıkla sinüzit oluyorlar. Üst solunum yoluna yatkınlık oluyor. Bu nedenle saçların ıslak ıslak soğuğa çıkılmaması, saçların kurutulduktan sonra çıkılması gerekir. Saçların ıslak şekilde dışarı çıkılmasıyla üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve sinüzit hastalıklarına neden oluyor.

Islak saçla dışarı çıkmak

Bu hastalıkların belirtisi geniz akıntısı, burun akıntısı, boğazda ağrı, kırgınlıkla ortaya çıkar. Kafası ıslak şekilde dışarıya çıktıktan birkaç gün içinde enfeksiyonun burun boşluklarına yerleşmesiyle enfeksiyon ortaya çıkar. Arkasından da iş performansı düşer, öğrenci ise dersi kavramasını etkiler. Bu durumda genellikle biz akut sinüzit dediğimiz durumlarda ani başlayan baş ağrısı, bakteriyel kaynaklı olduğu için bunları ilaçla tedavi ediyoruz. Ama nezle, gribal enfeksiyon olduğunda hastayı rahatlatıcı semptomatik tedavi denilen, burun akıntısını, geniz akıntısı azaltıcı, ağrısını kesici ilaçlar veriyoruz.

İLAÇLA TEDAVİ YETERSİZ KALABİLİYOR

Devamlı ıslak saçlarla dışarı çıkıldığında sağlığı tehdit eden unsurlar daha da artar. Devamlı alışkanlık halinde ıslak ıslak dışarı çıkıp tekrarlayan akut sinüzitler tedavi ettiniz. 2-3 hafta sonra çocuk bir daha sinüzit olacak, kış boyunca sinüzit ataklarını devam etmesiyle birlikte kronik sinüzit dediğimiz, sinüzitlerdeki mukozalarda ödem, şişkinlikle meydana gelen sinüzit durumu ortaya çıkabilecek. Hastalık, ara ara baş ağrısına yol açar. İleride de ilaçla tedavide yetersiz kalacağı için cerrahi tedavi gerektirebilir.

Islak saçla dışarı çıkmak

Tekrarlayan akut sinüzitlerin, kronik sinüzite yol açma durumu da olabiliyor. Bu durumda tedavi daha zor, sıkıntı ve şikayetler daha fazla olacak. İlaçla tedavi dışında mecburen cerrahi tedavi de yapılmak zorunda kalınacaktır. O nedenle ıslak saçlarla dışarı çıkılmasını tavsiye etmiyoruz. Kış aylarında dışarıda motosiklet kullanan sürücüler daha fazla dikkatli olmalı. Motosiklet sürücüleri, rüzgara doğrudan maruz kalacağı için sinüzitlere, doğrudan üst solunum yollarına ve gözlere enfeksiyon yerleşerek kişinin hasta olmasına neden olur.

CİHAN

Yayın tarihi: 03.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.