Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SİNSİ TEHLİKE

Sinsi Tehlike
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

İleri safhalara gelene kadar kendini göstermeyen bu virüse dikkat!

Dünyada milyonlarca kişide Hepatit C virüsü bulunuyor. Siz de Hepatit C riski taşıyor olabilirsiniz. Aynı zamanda, Hepatit C ve Hepatit B virüsü birbirine karıştırılabiliyor. İlk önce Hepatit B ile farklılıklarını Prof. Dr. Hakan Şentürk’ten öğrenelim:

1- Hepatit C, Hepatit B’ye göre daha zor bulaşır.

2- Kronikleşme ihtimali hepatit B’den çok yüksektir.

3- Tedavi ile hepatit C’den tam olarak kurtulma şansı hepatit B’den 5 kat daha fazladır ancak virüs tam olarak elimine edilmediğinde de baskılayıcı bir tedavi yoktur.

Hepatit C, ileri safhalara gelinceye kadar sessiz kalan bir hastalıktır. Hepatit C’de problemler, 45 yaşından sonra başlar. Genellikle bu yaşa kadar ilerleme hızı çok yavaş olmasına karşın, 45 yaş sonrasında ilerleme hızlanır. Önemli bir nokta da hepatit C, tedaviye 45 yaş altında, daha iyi yanıt verir. Bu nedenle hepatit C saptandığında, çok hafif durumda dahi olsa tedavi edilmesi gerekir.

Tedavisi

Hepatit C tedavisi, bazen problemli olabilir. Bu nedenle konuda tecrübeli gastroenteroloji ünitelerinde yapılmasında yarar vardır. Hepatit C tedavisindeki global başarı oranı % 50-60 civarındadır. Başarıdan kasıt, hepatit C virüsünün tümüyle ortadan kalkmasıdır.

Tedavi esnasında seyrek de olsa hayatı tehdit edebilen komplikasyonlar gelişebilir. Bu tür komplikasyonlar, yaşlılarda, şeker, kalp veya akciğer hastalığı bulunanlarda ve karaciğer hastalığı ileri devrelerde olanlarda daha sıktır. Hepatit C tedavisi, haftada 1 kez deri altına uygulanan bir enjeksiyon ve günde 4-6 adet alınan bir kapsül ile gerçekleşir.

Son yıllarda kişiye özel tedavi konsepti gündeme gelmiştir. Belki de en etkili tedavi budur. Burada hastanın, yaş, cins, karaciğer hastalığının derecesi ve bazı başka faktörler dikkate alınarak tedavi organize edilmekte ve yakın kontroller esnasında gerekli görüldüğünde de tedavi dozları ve şekli değiştirilmektedir. Kişiye özelleştirilmiş tedavi ile başarı oranı % 80’e çıkartılabilir.

Yayın tarihi: 15.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Çörek otunu hayatınıza katın!yeniFormda Kalanlar KulübüFatma Yiğitoğlu

Çörek otunu hayatınıza katın!

Potansiyel ilaç olarak gözlenen çörek otunun birçok bilimsel çalışma ile desteklenmiş iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Devamı >
Gebe kalamamanın nedenleriyeniGizli Kapaklı ŞeylerGökçen Erdoğan

Gebe kalamamanın nedenleri

Tıbbi adı infertilite olan gebe kalamama, çeşitli fiziksel nedenler ve bunların yanı sıra ruhsal nedenlerle yaşanıyor.Devamı >
Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketleryeniEgzersizin 50 tonuBaturalp Beşer

Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketler

Kilo vermek için spor salonlarında uzun saatler ter dökmenize gerek yok.Devamı >
Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz? yeniYeni Bir YaşamBanu Çeçen

Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz?

Daha güzel, daha başarılı ya da daha zengin olursanız öz değerinizin artacağını mı düşünüyorsunuz?Devamı >