Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİGARA BIRAKMANIN BASİT PÜF NOKTALARI

Sigara bırakmanın basit püf noktaları
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
04.08.2015 - 11:00 | Son Güncelleme:

Uz. Dr. Pınar Saraç, sigara tirkayilerine sigaranın bünyede yol açtığı zararları ve sigarayı bırakmanın basit püf noktalarını anlattı.

Sigarayı bırakmadan önce bir bırakma tarihi belirlenmesini ve kişinin bırakma nedenlerini yazarak her gün görebileceği bir yerde bulundurmasını öneren Dr. Saraç, "Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 2-3 haftalık süreç nikotin yoksunluk belirtileri nedeni ile çok daha zor geçirilmesine karşın bu sürecin geçici olduğu unutulmamalıdır. Bağımlılık yapıcı maddelerden kurtulmak güçtür; ama imkansız değildir, kararlılıkla başarılabilir" dedi.

Tek bir sigarayla bile bağımlı hale gelebilirsiniz

Dünyada ölüme en çok yol açan iki nedenden birinin, tütün kullanımı olduğunu belirten Uz. Dr. Pınar Saraç, sigara kullanımıyla birlikte çok ciddi ölümcül sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalındığını söyledi. Sigaranın toplumsal zehirlenmeye neden olan en önemli madde olduğunu ifade eden Dr. Saraç, "Sigara dumanında 4 binden fazla zehirli, tahriş edici kimyasal madde bulunuyor. Bu maddeler ya direkt kanser yapıyor ya da kanser oluşumunu kolaylaştırıyor. Sigara bağımlılığının alkol, eroin, kokain bağımlılığından hiçbir farkı yok. Sigarayı deneyen her üç kişiden biri, tek bir sigarayla bile bağımlı hale gelebiliyor. Nefes darlığına neden olan kronik bronşit ve amfizem gibi akciğer hastalıklarına yol açıyor. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde doksanının nedeni sigaradır" diye konuştu. Dr. Saraç, sigaranın ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, böbrek, mesane, rahim ağzı ve prostat kanseri oluşma riskini 30 kat artırdığını ve kalp krizi geçirme riskini de 10 kat artırdığına dikkat çekti.

Sigara içme isteğinizi bunları yaparak geçiştirin

Her sigara içme isteğinin üç beş dakika sürdüğünü, önemli olan bu süreyi geçiştirebilmek olduğunu belirten Dr. Saraç, sigara içme isteği için geçiştirilebilir öneriler sundu;

 • İşi ile uğraşmak,
 • Su içmek,
 • Duş almak,
 • Derin nefes egzersizleri yapmak,
 • Meyve sebze tüketmek,
 • Diş fırçalamak.

Bunun dışında sigara içmeyi hatırlatan günlük faaliyetlerden uzak durulması için öneriler:

 • Çevreden kül tablası, çakmak gibi hatırlatıcı objeler kaldırılmalı.
 • Sigarayı birlikte almaktan zevk aldığınız (çay, kahve, alkol vb.) gibi alışkanlıklardan bir süre de olsa uzak durmalı.
 • Sigara içilen ortamlarda olabildiğince bulunmamaya özen gösterilmeli.
 • Sigara içen yakınlarınızla görüşmeyi bile gerekirse bir süreliğine ertelemelisiniz. Çünkü aile ve arkadaş desteği motivasyonu ve desteği kararlığınızın devamını sağlama da çok önemlidir.

Hayal kırıklığına kapılmayın

Her şey yolundayken bir nedenin tetiklemesiyle kendinizi sigara içerken bulursanız; hayal kırıklığına kapılmayın, kendinizi suçlamayın, başaramadığınızı düşünmeyin, kararlı olmaya devam edin. Bu durumun nikotinin bağımlılık yapıcı özelliğinden kaynaklandığını hatırlayın. İçmemeyi sürdürün. Bir kez içmiş olmanız sigaraya tekrar başlamanız demek değildir, içmeye devam etmediğiniz sürece siz hala sigarayı bırakmış bir bireysiniz."

CHA

Yayın tarihi: 04.08.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.