Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİGARA BEL FITIĞINA YOL AÇIYOR

Sigara Bel Fıtığına Yol Açıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.01.2011 - 17:00 | Son Güncelleme:

Sigarayı bırakmadığınız sürece işte yaşayacaklarınız...

Fizik Tedavi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Oğuz, tüm romatizmal yakınmaların üçte birini bel ağrılarının oluşturduğunu ve sigara içmenin bel ağrısının nedenlerinden biri olduğunu bildirdi.

Sırt ve karın kasları zayıf olanların bel ağrısına daha yatkın olduğunu dile getiren Prof. Dr. Oğuz, sigara içenlerin, uzun yol sürücülerinin, uzun süre ayakta duranların ve pozisyon değiştirmeden uzun süre oturanların bel ağrısına yakalanma riskinin yüksek olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Oğuz, bel ağrısından kurtulmak ve bel ağrısına hiç yakalanmamak için yapılması gerekenleri anlatıyor:

“Dizleri kırarak sırt üstü veya yan yatmak, yataktan kalkarken önce yan dönmek sonra doğrularak oturmak ve ellerle destekleyerek ayağa kalkmak, dik oturmak, otururken beli desteklemek, dik durmak gerekir. Eğilerek yerden bir şey almamak ve eğilerek çalışmamak önemlidir. Yerden bir şey alırken ve ayakta çalışırken dizleri kırmak, yükü her iki ele paylaştırmak ve vücuda yakın olarak taşımak, yükseğe uzanarak iş yapmamak da bel sorunlarından kişiyi korur.

Bel şikayetlerinin önemli bir nedeni de sigara içmektir. Çünkü sigara belde kan dolaşımını azaltıp ağrıya neden oluyor. Ayrıca sigara nedeniyle öksürük, fıtığa yol açabiliyor.”

A.A

Yayın tarihi: 03.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

işte...sigara içmemek için çok iyi bir sebep...ben sigara kullanmadım..ve asla içmeyi düşünmüyorum...sağlığımız için gerçekten çok tehlikeli...

30.03.2011 12:22:11 sevgi şeker

Pasif içiciler için de geçerli mi bu:)

pasif içici olmak daha tehlikeli aslında.direk dumana maruz kalıyoruz...

30.03.2011 12:22:52 sevgi şeker
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER