Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SICAK HAVALAR BİRÇOK SAĞLIK SORUNUNA YOL AÇABİLİR

Sıcak havalar birçok sağlık sorununa yol açabilir
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
30.06.2014 - 12:40 | Son Güncelleme:

Yaz aylarında halsizlik, yorgunluk gibi durumları yaşanmamak için bunlara dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikte değişen sıcaklık ve nem oranları, çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Yaz aylarında halsizlik, yorgunluk, bayılma, baş dönmesi, göz kararması gibi durumların sıklıkla yaşanabileceğini söyleyen Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Babür Dora, tüm bunların önüne geçmek için çeşitli önerilerde bulundu.

Yaz aylarında tansiyon değerlerinin kış aylarına göre daha düşük seyrettiğini belirten Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Babür Dora, yeterince sıvı tüketmemenin tansiyon düşüklüğü, böbrek yetmezliği, halsizlik ve yorgunluğa neden olabildiğini bildirdi. Prof. Dr. Babür Dora, şu bilgileri verdi:

“Sıcak havalarda kan basıncı yükselme değil düşme eğilimi göstermektedir. Yapılan çalışmalar kan basıncının kış aylarında yaza göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Örneğin Çin’de yapılan bir çalışmada kan basıncının kış aylarında yaza göre 10 mmHg fark ettiği gösterilmiştir. Yaz aylarında kan basıncındaki bu düşüşün en önemli nedenleri cilt damarlarında genişleme, terleme ve su ve tuz kaybıdır. Bu, beraberinde halsizlik, yorgunluk, bayılma ya da bayılacakmış gibi olma, başdönmesi, göz kararması gibi bulguları getirebilmektedir.”

Klima uyarısı

Prof. Dr. Babür Dora, sinüzite bağlı başağrılarının daha çok kış aylarında görülmekle birlikte yazın klimalı ortamların etkisiyle yaz mevsiminde de görülebildiğini belirterek, “Klimalar bazı migrenlilerde de başağrısını tetikleyebilmektedir” uyarısında bulundu. 

Yaz aylarında beyninizi koruyacak 10 öneri

 1. Yaz aylarında güneşin ışınlarının en dik açıyla geldiği saatler olan 11:00-16:00 arasında açık havada gezmeyin.
 2. Güneşin etkili olduğu saatlerde dışarıdaysanız mutlaka başınızı koruyacak şapka vb. kullanın.
 3. Bol bol sıvı tüketin.
 4. Yemeklerde daha hafif besinler tercih edin.
 5. Geceleri uyuduğunuz ortamın serin, havadar ve sessiz olmasına dikkat edin. En az 7-8 saat uyumaya çalışın.
 6. Aşırı alkol almaktan kaçının. Gündüz saatlerinde alkol tüketmemeye çalışın.
 7. Sıcak ve güneşin tepede olduğu saatlerde gölgede veya kapalı alanlarda istirahat edin.
 8. Günün daha serin olan saatlerinde (sabah erken ya da akşamüzeri) en az yarım saat temiz havada egzersiz veya yürüyüş yapın.
 9. Baş dönmesi, göz kararması, aşırı halsizlik, bulantı hissettiğinizde bir yere oturun ve mümkünse tansiyonunuzu ölçtürün. Bunlar tansiyon düşmesinin bulguları olabilir ve bayılmaya neden olabilir.
 10. Yüksek tansiyon, kalp ve inme hastaları hipertansiyon ilaçlarını almadan önce mutlaka kan basınçlarını ölçmelidir. Kan basıncı çok düşük çıkan hastalar ilaç dozunu atlamalıdır. 
Yayın tarihi: 30.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.