Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ŞEKERLİ BESİNLERDEN SONRA HEMEN DİŞ FIRÇALAMAYIN!

Şekerli besinlerden sonra hemen diş fırçalamayın!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
11.07.2015 - 11:00 | Son Güncelleme:

Basit önlemlerle şekerin dişler üzerindeki etkisinin azaltılabileceğini söyleyen Doç. Dr. Eda Güler, bayram öncesi şeker uyarısında bulundu.

Şeker tüketiminin dişlere verdiği zarar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Eda Güler, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla da vatandaşlara tavsiyelerde bulundu. Günümüzde şekerlerin çürük yapıcı etkisinin herkes tarafından bilindiğini ifade eden Doç. Dr. Eda Güler, “Glikoz (şekerlemeler, bal, sebzelerde bulunur), früktoz (meyve şekeri), sakkaroz (glikoz ve früktozdan oluşan çay şekeri), laktoz (süt şekeri, süt, dondurma, sütlü muhallebilerde bulunur) karbonhidrat türüdür ve şeker olarak bilinirler. Tüm bu şekerler de dişin çürümesinden sorumlu mikroorganizmalar için temel besin kaynaklarıdır. Bunların içinde de sakkaroz (çay şekeri) ‘en çok çürük yapıcı’ şeker olarak bilinmektedir.

Günümüz beslenme stilinde şekerler artık hemen hemen her öğünde önemli yer tutmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde rafine, yapışkan, asitli içecek ve şekerli atıştırmalar çocukluk dönemi diş çürüklerine yol açmakta ve ilerleyen yaşlarda çok sayıda dolgulu, eksik diş olarak kendini göstermektedir. Ramazan bayramı gibi şeker ve tatlı tüketiminin arttığı zamanlarda bunlardan uzak kalmak yerine bazı basit önlemlerle şekerin dişler üzerindeki zararını azaltabilmek mümkündür” dedi.

Şekerli atıştırmalardan hemen sonra dişler fırçalanmamalı

Şekerli atıştırmalardan hemen sonra dişlerin fırçalanmaması gerektiğini dile getiren Güler, “Fırçalamak için yaklaşık 40 dakika geçmesi beklenmelidir. Bu süre düşen tükürük ph’ının(asit alkali dengesi) tekrar normal seviyeye dönmesini beklemek içindir. Ancak şekerli atıştırmadan hemen sonra bol su ile ağız çalkalanmalıdır.

Diş fırçalamanın mümkün olmadığı durumlarda şekersiz sakız çiğnemek hem tükürük akışını artırarak hem de dişe yapışan besinleri uzaklaştırarak dişlerin temizlenmesine yardımcı olur. Ama unutulmaması gereken şey, sakız çiğnemek asla diş fırçalamanın yerini tutamaz. Yapışkan, uzun süre ağızda kalması gereken şekerler tercih edilmemelidir. Şekerli ve asitli içecekler tüketilirken pipet tercih edilmelidir” diye konuştu.

Peynir, şekeri ağızdan uzaklaştırmaya yardımcı olur

Peynir, dişin çürüklere karşı direncini artıran kalsiyum ve fosfat içerdiğini vurgulayan Güler, “Peynir tükürük salgısını artırarak şekeri ağızdan uzaklaştırmaya yardımcı olurken, oluşmuş asidi nötralize eder. Ara öğünlerde peynir tüketilmesi tavsiye edilir. Şeker yerine tatlandırıcı kullanımı tavsiye edilir. Bunlar sentetik veya doğal kaynaklı olabilirler. Ancak bazı sistemik hastalıklar sahip olmak bunların kullanımı açısından riskli olabilmektedir. Doktor tavsiyesi dikkate alınmalıdır.

Günde en az iki kez florürlü diş macunu ile dişleri fırçalamak, diş ipi, ara yüz fırçası gibi yardımcılardan faydalanmak sağlıklı dişlere sahip olmanın olmazsa olmazlardır” şeklinde konuştu.

İHA

Yayın tarihi: 11.07.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.