Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ŞEKER HASTALARI DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ YAPMALI

Şeker hastaları düzenli yürüyüş yapmalı
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Tuğrul Demirel’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Genel Cerrahi Uzmanı Dr.
 
 

08.07.2014 - 14:00 | Son Güncelleme:

Sağlığınızdan olmak istemiyorsanız ara öğünleri atlamayın!

Günümüzden binlerce yıl önceden beri tanınan ve bilinen şeker hastalığı, bilindiği günden günümüze kadar her zaman ilerleyici yani kronik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Tuğrul Demirel, şeker hastalığı ile yaşamanın sırlarını anlattı.

Artık yaygın bir salgın olarak algılanan ve küresel olarak mücadele planları yapılan şeker hastalığı ile ilgili söylenebilecek en net söz, her geçen gün durumun daha da kötüye gittiğidir. Bu hastalığın ciddiyetini, oluşturduğu sağlık sorunlarını değerlendirerek daha iyi anlatabiliriz;

 • Şeker hastalığı doğuştan olmayan körlüğün en sık nedenidir.
 • Kaza ya da yaralanmaya bağlı olmayan uzuv kayıplarının en sık nedeni şeker hastalığıdır. Yani dünyada gerçekleştirilen tüm bacak ya da ayak kesilmeleri en sık şeker hastalarına uygulanmaktadır.
 • Diyalize giren her 10 hastadan 6’sı sadece şeker hastalığı nedeniyle böbrek yetersizliği olmuştur. Yani şeker hastalığı, diyaliz ihtiyacı olan kronik böbrek yetersizliğinin en sık nedenidir.
 • Tüm şeker hastalarının % 75’i ölümcül kalp krizi ile hayatlarını kaybetmektedir. Özellikle kalp damar hastalıkları, şeker hastalığının yol açtığı en önemli ve hayati sorundur.

Şeker hastalığı nedir, nasıl oluşur?

Şeker hastalığı nedir?

Şeker hastalığı (diyabet) enerji kaynağı olarak alınan şekerin vücut tarafından kullanılamaması nedeniyle kanda birikmesi sonucu oluşur. Şeker, bağırsaklardan emilebilmesi için en basit ve küçük haline kadar parçalanır. Şekerin kullanılabilir en basit şekline glukoz adı verilir. Besinlerle alınan şeker, bağırsaklarımızda glukoza çevrilir ve hızla emilerek kana karışır. Şekerin kandan dokulara geçmesini ve enerji kaynağı olarak yakılmasını sağlayan insülin adı verilen hormondur. İnsülin pankreasdaki beta hücreleri tarafından üretilir.

Şeker hastalığı (Diyabet) olan insanlarda, insülin hormonunun azlığı ya da insülin hormonunun etkisizliği nedeniyle, glukoz halindeki şeker, kaslar ve diğer dokular tarafından olması gerektiği gibi kullanılamaz. Kan şekeri artar. Bu duruma Hiperglisemi adı verilir. Kandaki şeker yani glukoz miktarı arttığında (hiperglisemi), bu yüksek şeker seviyesini düşürebilmek için beta hücreleri, daha fazla insülin üretmeye başlarlar. Kandaki insülin miktarı da artar. Bu duruma Hiper insülinizm adı verilir.

Diyabet ile yaşamayı öğrenin

Şeker hastalığı kronik bir hastalıktır. Yani uzun yıllar boyu hastayla beraber gider. Şeker hastalığını kontrol etmek ve onunla birlikte yaşamayı kolaylaştırmanın temel kuralları vardır. Bunların esaslarına uymak, sizi şekerin birçok sıkıntısından büyük oranda kurtaracaktır.

En temel kural başta şeker olmak üzere 3 tehlikeli beyazdan uzak durmaktır.

Şeker, un, tuz: Şeker hastası olarak şeker kısıtlaması yapmanız ve özellikle rafine edilmiş saf şekerli gıdalar tüketmekten uzak durmanız her şeyin başında yapmanız gereken bir zorunluluk. Bunu tatlı yemekten kaçınmak gibi basitçe özetleyebiliriz. Şeker yan ısıra, un ve tuz kısıtlaması da çok önem taşır. Çünkü un içerdiği nişasta nedeniyle kan şekerini hızla yükseltir. Tuz ise şeker hastalığının er ya da geç yapacağı damar hasarının çok daha erken ve çok daha ağır hale gelmesini kolaylaştıran bir faktördür. Özellikle böbrek ve damar sağlığınız için tuzdan kesinlikle uzak durmak faydalıdır.

Yayın tarihi: 08.07.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Merhabalar.Ben 22 yıldır diyabet hastasıyım. İnsuline geçeli 1 yıl oluyor.İlk insulinim mix idi. Kısa süreli etki ettiği için çabuk acıkıyor ve sürekli yiyip kilo alıyordum.Şimdi uzun etkili olanını kullanıyorum.Hipoglisemi krizlerim sona erdi.Şimdi çok rahatım ve kilo almam da durdu.

06.08.2014 01:41:28 seval gürbüz

Sayin Dr.Bey cok güzel yazmisiniz yürümek co iyi her seker hastasi bunu malesef yapamiyor hele asiri kilo varsa ben 15 senedir seker hastasiyim3 paket sigara iciyordum ertesi gün sigarayi bosladim fakat bu bana 30 kg aldirdi ve insuline gecince 30 kg oondan simdi 70kg fazlalik var zorda olsa yürüyorum fakat simdi artik yürüyemiyorum eklemlerdeki kikirdaklar ezilmis yürünce sizliyorcayi kahveyi sekersiz iciyorum .Selamlar

29.07.2014 21:56:23 kemal özgüven