Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SAĞLIĞINIZ İÇİN BURNUNUZDAN NEFES ALIN!

AĞIZDAN SOLUK ALIP VERMEK BİRÇOK HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR…

Sağlığınız için burnunuzdan nefes alın!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Burun solunumunun ağızdan nefes almaya göre daha sağlıklı olduğunu belirten Op. Dr. Ergün Kürün, ağızdan nefes almanın zararlarını anlattı.

Halk arasında, aşırı sinirlenmiş durumdaki kişiler için kullanılan “Burnundan soluyor” deyimi aslında sağlıklı bir nefes alma yöntemini de işaret ediyor. İyi ve kaliteli nefes alıp vermenin sağlık için vazgeçilmezliğini vurgulayan uzmanlar, bu alışverişin özellikle burun yoluyla sürdürülmesinin önündeki yapısal engellerin ise çeşitli rahatsızlıklara yol açtığını belirtiyor.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ergün Kürün, yaptığı açıklamada, burun solunumunun ağızdan nefes almaya göre daha sağlıklı olduğunu belirterek, "Burun, alınan havayı süzer, temizler, nemlendirir, ısıtır, filtre eder, kısaca havayı rafine eder, kaliteli hale getirir. Ağızdan soluk alıp vermek ağızdan başlayarak tüm üst ve alt solunum yollarında kurumaya neden olur. Bu durum farenjit, larenjit, bronşit ve astım gibi birçok hastalık için hazırlayıcı faktördür" dedi.

Hava yolunu daraltıyor

Op. Dr. Ergün Kürün günümüzde en sık karşılaşan burun tıkanıklığı türünün, tıp dilinde "burun septumu" olarak adlandırılan önde kıkırdak arkada ise ince bir kemik yapraktan oluşan yapıdaki eğrilik olduğunu belirtti. Bu eğriliklerin genellikle doğum sırasında yüzün dar anne rahminden çıkarken basılması sonucu; daha yeni doğan döneminde oluşan kıkırdak çatlaklarının büyüme sırasında belirginleşmesi ve büyümesi ile oluşabildiği gibi, sonradan çocukluk çağındaki hafif darbelerin bile büyüme devam ederken eğrilik ve tıkanmaya neden olabileceğini söyledi.

Sağlıklı nefesin ilk şartı

Burun septumunun düzgün olmasının sağlıklı nefes alabilmenin ilk şartı olduğunu söyleyen Op. Dr. Kürün, sözlerine şöyle devam etti:

"Burun septumundaki bu eğrilikler, tek başına veya başka burun tıkanıklığı nedenleri ile beraber ciddi burun tıkanıklığına neden olur. Ayrıca 'eğri burun' oluşmasına da yol açar. Hasta, burun tıkanıklığı yüzünden nefes alamadığı, rahat bir uyku uyuyamadığı gibi, dış görünüşünün de bozulması nedeniyle kendine güvensizlik, çekingenlik, alay konusu olma gibi sosyal problemler yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda burun içi ve dışının aynı anda düzeltildiği estetik burun ameliyatı ile hem eğrilik düzeltilebilir hem de hastanın sağlıklı nefes alması sağlanabilir."

Burun kemiği düzeltilmeli

Burun kemiği eğriliği düzeltilmeden estetik burun ameliyatından doğal ve güzel bir sonuç alınamayacağı bildiren Op. Dr. Ergün Kürün, "Tüm estetik burun ameliyatlarında burun orta kemiğinin mutlaka düzeltilmesi gerekiyor. Bunun hastanın hem görünümüne hem de nefesinin iyileşmesine katkısı oluyor. Burun kemiği eğriliğine bazen de burun çatısı darlığı veya burun yan duvarlarının güçsüzlüğü eşlik edebilir. Bu durumlarda burun kemiğinin düzeltildiği aynı ameliyatta burun yan duvarları güçlendirilmelidir" dedi.

Op. Dr. Ergün Kürün; hastanın burun dış görünümünde düzeltmek istediği bir problem de varsa hem estetik, hem burun kemiği, hem de burun çatısının ve yan duvarlarının desteklenmesi aynı ameliyatta yani estetik burun ameliyatı ile yapılabileceğini; ameliyatın genel veya lokal anesteziden hangisi ile yapılması gerektiğinin, hastanın durumuna ve doktorun seçimine bağlı olarak değişebileceğini belirtti.

İHA

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >