Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

RÜZGARA KARŞI YÜRÜMEK VÜCUDU FORMA SOKUYOR

Rüzgara karşı yürümek vücudu forma sokuyor
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
14.01.2016 - 14:23 | Son Güncelleme:

Son günlerde etkili olan lodos hayatımızı zorlaştırıyor ama uzmanlara göre rüzgara karşı yürümek tıpkı pilates gibi vücudu forma sokuyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, şiddetle aşağıdaki önerilerde bulundu.

Esen rüzgara karşı yürümek hatta koşmak iyi bir şeydir. Esen rüzgara karşı yürümek çok zordur ve ilerlemek için fazla enerji harcanması gerekir. Rüzgara karşı yürümek, “dirençli” egzersiz özelliği taşır ve sizin hem hızınızı hem de dayanıklılığınızı artırır.

YÜRÜRKEN OMUZLARINIZI SERBEST BIRAKIN

Rüzgara karşı yürümek güçlü ve doğal bir dirence karşı koymak demektir. Şiddetli rüzgara karşı yürünürken, otomatik olarak, karşılaşılan dirençle başa çıkabilmek için omuzlar kulak hizasına kadar kaldırılır. Belirli bir süre rüzgara karşı yüründüğünde boyun ve omuz ağrısı oluşmaktadır. Bu nedenle unutmamanız gereken en önemli şey, yürürken omuzlarınızı serbest bırakmayı kendinize anımsatmak.

10 DAKİKADA BİR YÖNÜNÜZÜ DEĞİŞTİRİN

Çok rüzgarlı bir günde yürümek zorunda kalıyorsanız, bunu vücudunuzu geliştirmek için kullanın. Gideceğiniz mesafenin yarısını yüzünüz, yarısını da sırtınız rüzgara doğru yürürseniz, pilates yapmış gibi vücudunuzun hem ön hem de arka grup kaslarını çalıştırabilirsiniz. 10 dakikada bir yönünüzü değiştirin.

yürüyüş

HIZINIZI ARTIRTMAK İÇİN ACELE ETMEYİN

Sıcak hava gibi rüzgarlı havalar da enerjinizi ve keyfinizi aşağıya çeker. Rüzgarın hızı 30km/h geçtiğinde sizin enerjinizin yüzde 20’sini çalar. Esmeye başladığında patron rüzgardır. Öncelikle bunu kabullenip daha yavaş hareket ederseniz, yüzünüz ya da arkanız rüzgara doğru iken yürüdüğünüzde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Uzun bir süre rüzgara karşı yürüyecekseniz başlangıçta yavaş tempoyla başlayıp bol bol dinlenin. Hızınızı yavaş yavaş artırarak harcadığınız enerji miktarını artırabilirsiniz. Bunun için kendinizi dinleyin ve hız artışı için de acele etmeyin.

Rüzgara karşı yürümek kontrolsüz bir şekilde hava yutmanıza neden olabilir. Bu da sizi krampla karşı karşıya bırakabilir. Yüzünüzü rüzgarın geldiği yönden birkaç derece farklı yöne döndürüp yürüyerek bu durumdan korunabilirsiniz.

ATKI VE BERESİZ ÇIKMAYIN

Rüzgara karşı yürürken koruyucu bere ve atkı kullanın. Rüzgar yanığını önlemek için yüzünüze özellikle de burnunuza koruyucu sürmeden dışarı çıkmayın. Rüzgarlı havalarda gözleri uçuşan maddelerden korumak ve rüzgarın şiddetiyle oluşacak göz kuruluğunu önlemek için güneş gözlüğü kullanın.

Kış aylarında rüzgar, soğuğun etkisini daha da artırır. Bol ve çuval gibi kıyafetler giymeyin. Rüzgarın etkisiyle daha da şişerek yürümenize engel olacaktır. Sizi üşütmeyecek ve terletmeyecek kadar ince, dar ve bir kaç kat kıyafet giymek, rüzgar hangi yönden eserse essin bedeninizi sararak sizi darbelerden korur.”

 

RÜZGARLI HAVADA YÜRÜRKEN BU NOKTALARA DİKKAT!

Doç. Dr. Defne Kaya’ya göre rüzgarlı havada yürürken en çok şunlara dikkat edilmesi gerekiyor:

 1. Trafiğin akış yönünün tersine yürüyün.
 2. Mümkünse tek başınıza yürümeyin. Özellikle görme ve denge probleminiz varsa lodoslu havalarda tek başınıza çıkmayın. Tek başınıza çıkmanız gerekiyorsa yanınıza nüfus cüzdanınızı almayı unutmayın.
 3. Kaldırımları kullanın.
 4. Rüzgarın etkisiyle savrulup size zarar verme riski nedeniyle mücevher kullanmayın. Aynı zamanda rüzgarın etkisiyle kaybolabilirler.
 5. Yeni yollar keşfetmek için lodoslu günler pek uygun değildir. Bildiğiniz güzergahları kullanın.
Yayın tarihi: 14.01.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.