Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ROBOTİK CERRAHİ İLE KOLON KANSERİ TEDAVİSİ

Robotik cerrahi ile kolon kanseri tedavisi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Bahadır Ege’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr.
 
 

15.11.2016 - 11:28 | Son Güncelleme:

Günümüzde en sık karşılaşılan kanser türlerinden biri olan kolon kanserinin ülseratif kolit, chron gibi iltihabi barsak hastalıklarına bağlı, posa açısından fakir beslenme alışkanlığı, endüstriyel gıdalar ve kalıtımsal sebepler nedeni ile gelişebildiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege, 50 yaşın üstündeki herkese şikayeti olsun olmasın düzenli olarak kolonoskopik tarama yaptırmasını tavsiye ediyor.

Düzenli olarak yaptırılan kolonoskopi teknikleri ile kolon kanserinin erken teşhis edilmesi sağlanabiliyor. Ve bütün kanserlerde olduğu gibi kolon kanserinde de erken teşhis tedavinin başarısının büyük oranda artmasını sağlıyor. Kolon kanserine karşı önlem almak isteyenlerin özellikle ailesinde kolon kanseri bulunanların düzenli olarak kolon kanseri taraması yaptırması çok önemlidir.

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİNE DİKKAT EDİLMELİ

Kalıtımsal faktörler, ülseratif kolit ve crohn gibi iltihabi bağırsak hastalıkları, yağ, posa açısından fakir beslenme gibi yanlış beslenmeye ait faktörler kolon kanserinin en yaygın sebepleri arasındadır. Özellikle makattan kan gelmesi ya da dışkıda kan bulunması durumunda hiç vakit kaybetmeden bir uzmana başvurularak muayene olunması gerekir. Hemoroid (basur) ya da kabızlık gibi diğer rahatsızlıklarla benzer belirtilere sahip olması kolon kanserinin teşhisini geciktirebilmektedir. Bu açıdan kolon kanseri konusunda farkındalığın artırılması hastalar için hayati önem taşımaktadır.

KOLON KANSERİ TEDAVİSİNDE ROBOTİK CERRAHİ DÖNEMİ

Kolon kanseri tedavisinde genellikle cerrahi tedavinin ilk seçenektir. Günümüzde robotik cerrahi ile karın açılmadan yapılan kolon kanseri ameliyatları sayesinde tedavinin başarısı artmakta ve iyileşme sürecinin kısalması sağlanmaktadır. Robotik cerrahi ile ameliyat olan hastalarda açık cerrahi tekniklerine kıyasla daha az ağrı görülür. Robotik cerrahi minimal dikiş imkanı sunduğu için hastanın ameliyattan sonra iyileşme süreci daha zahmetsiz ve daha hızlı geçer. Hassas cihaz ve görüntüleme teknikleri sayesinde karnın içinde ulaşılması zor olan noktalara daha kolay ulaşım imkanı elde edilir. Operasyon sırasında kanama riski düşer. Ameliyat enfeksiyonu risk oluşmaz. Hastanede kalış süresi kısalır.

Robotik cerrahinin sunduğu imkanlar sayesinde birkaç dikişlik ufak bir kesi içerisinden ameliyat kapalı teknik ile gerçekleştirilir. 3 boyutlu görüntü ve yönetilebilir büyütme özelliği olan kamera sayesinde ameliyat bölgesinin çok daha net olarak görüntülenmesi sağlanmaktadır. Hassas kontrol sistemi sayesinde insan elinin yapabileceği tüm fonksiyonlara sahip olunur. Ayrıca insan elinin istem dışı gerçekleştirdiği titremeler robotik cerrahide görülmez. Operasyon hem cerrah hem de hasta açısından çok daha konforlu ve başarılı geçebilir.

Yayın tarihi: 15.11.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.